První písmeno názvu:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Novinky

Tři kroky jak posílit imunitu!

Imunitní systém je jednoduše řečeno "zdravotní policie", která pomáhá a chrání náš organizmus. Nachází v těle cizí a nebezpečné protivníky a snaží se je z těla vyloučit ještě před tím, než zaútočí. Koronavirus je z celého spektra virů, které známe, asi jeden z nejagresivnějších. Proto bychom svou imunitu měli v tomto období chránit více než obvykle. Doporučujeme vám proto následující 3 kroky, jak imunitu posílit, aby se vaše tělo umělo opět bránit.

29. 05. 2023 více »
Zázrak pro vaši imunitu aneb kráska jménem Echinacea purpurea.

Nejen že je to krásná rostlina, ale navíc také pomáhá. Není tedy divu, že je Echinacea jednou z nejznámějších a nepopulárnějších bylin. Najdete ji proto v mnoha zahradách i v doplňcích stravy vhodných k posilování imunity.

27. 05. 2023 více »
Rybí kost v krku

Blíží se nejkrásnější svátku v roce a s tím i zvýšená konzumace ryb. Co ale dělat, když nám uvízne rybí kost v krku?

15. 05. 2023 více »
Léky na předpis sehnané přes internet

Značná část populace využívá možnost sehnat si léky přes internet. Nechce se nám k lékaři a jsme si jisti diagnózou, někteří chtějí experimentovat. Takové léky by měl ale zásadně předepisovat pouze váš ošetřující lékař.

10. 05. 2023 více »
Hypnagogický záškub

Záškuby před usnutím zná každý druhý z nás. Co to vlastně znamená a proč se nám to stává?

22. 10. 2018 více »
Přírodní posilování imunity

Nastává období zvýšeného počtu respiračních onemocnění. Jak proti tomuto bojovat?

09. 10. 2018 více »
Otrava houbami

Nastává období, které očekává každý milovník hub. Bohužel toho období s sebou nese také zvýšený počet ošetřených osob právě kvůli otravě houbami. Jak rozpoznat otravu a jak dále postupovat?

13. 09. 2018 více »
Blokáda krční páteře

Vrcholí čas dovolených a mnoho z nás volí cestování k moři formou autobusové dopravy.

20. 08. 2018 více »
Alkoholismus

O tom, že alkohol není zcela vhodný pro naše těla, ať už z hlediska zdravotního, nebo psychického, si nemusíme dlouze psát. Někteří vědci tvrdí, že určitý druh alkoholu (např. pivo, víno, slivovice) v rukou zodpovědného osoby v malém množství může spíše pomoci.

02. 07. 2018 více »
Úpal a úžeh

Vysoké letní teploty lákají k pobytu na slunci. Pozor bychom si však měli dávat i ve stínu. Úpal a úžeh nás mohou zaskočit kdykoliv.

05. 06. 2018 více »
Uštknutí hadem

Ačkoliv na to mnoho z nás téměř vůbec nemyslí, i v ČR se můžeme potkat při procházce s jedovatým hadem. Jak se v takové situaci zachovat?

14. 05. 2018 více »
Co přenášejí klíšťata?

Už po ránu nás venku vítají teploty okolo 15 stupňů. Teploty nad nulou však prospívají nejen nám, ale také těm, které nevidíme tak rádi.

24. 04. 2018 více »
Pylová sezóna

Ať se nám to všem líbí, nebo nikoliv, je to tu zase. Pylová sezóna. A do dalšího sněhu některé z nás může řádně potrápit.

05. 04. 2018 více »
Veselé Velikonoce

Blíží se nejkrásnější jarní svátky - Velikonoce.

28. 03. 2018 více »
Použitelnost a skladování léčiv

Mnozí z nás mají doma zásobu léků na kašel, na horečku, na chřipku, léky na bolest. Kolik z vás si ale hlídá dobu použitelnosti? A jak je skladujete?

05. 03. 2018 více »
Saunování

Saunování nejen pomáhá naší pokožce, ale pomáhá nám také v obdobích nemocí. Jaká pravidla bychom měli před, během a po saunování dodržovat?

16. 02. 2018 více »
Cvičíme mozek

Velkou část mladší generace v dnešních dnech čekají prázdniny. Ty navazují na pololetní vysvědčení. Chvilka oddychu určitě přijde vhod. Jak ale cvičit mozek efektivně a bez trápení?

31. 01. 2018 více »
Hubnutí po Vánocích

Máme za sebou nejkrásnější svátky roku a mnozí mají před sebou často každoroční boj, při kterém se snaží shodit nabraná vánoční kila. Jak si ale dietou neublížit?

05. 01. 2018 více »
Šťastné a veselé prožití vánočních svátků

Vánoce jsou před námi. Proto vám Příbalový leták přeje jejich klidné prožití bez nemocí.

18. 12. 2017 více »
Žlučníkový záchvat

Rychlým krokem se blíží nejoblíbenější svátky v roce. Vánoce. K nim neodmyslitelně patří bramborový salát, řízečky, cukroví. A u některých také žlučníkové záchvaty.

05. 12. 2017 více »
Sezónní afektivní porucha

S úbytkem slunečního světla a s příchodem sychravého počasí jde ruku v ruce i změna nálady a biologických rytmů.

09. 11. 2017 více »
Posílení imunity před mrazivým obdobím

Slibované babí léto nikde a místo toho zataženo, přeháňky, sychravo. Naše těla mnohdy nejsou schopna se tak rychle přizpůsobit změně teplot a jsou náchylnější k infekcím horních a dolních cest dýchacích.

30. 10. 2017 více »
Šeroslepost

Postižení očí, odborně zvané nyktalopie. Znepříjemňuje život každému takto postiženému člověku. Jak ale vzniká a jak se dá léčit, či zlepšit stav?

23. 10. 2017 více »
Chřipka a nachlazení

Počasí nám dává čím dál víc zabrat. Chvíli jsou teploty u 20 stupňů, potom nedosáhnou ani k 10. Čekárny lékařů se plní. Jak tedy rozpoznáme chřipku od běžného nachlazení?

10. 10. 2017 více »
Zlepšení paměti

Blíží se doba návratu do školních lavic a je potřeba znovu nastartovat mozek a paměť celkově. Jak se nejlépe připravit na nadcházející školní období?

29. 08. 2017 více »
Do zelené vody ne!

Je období tropických teplot a nás to láká skočit do rybníků a nádrží, jen abychom se na chvíli osvěžili. Mnohdy nás neodradí ani zelená voda. Což je ale chyba.

08. 08. 2017 více »
Vitamín C – pomocník i v boji proti rakovině

Vitamíny jsou pro naše těla samozřejmě potřebné a nelze je ničím zcela nahradit. Bez vitamínů by neměla naše těla šanci bojovat s nemocemi nejrůznějších původů.

25. 07. 2017 více »
Letní úrazy

Jakmile sluneční paprsky dostatečně ohřejí přírodní vodní plochy, každý druhý vyráží k vodě s dekou nachytat bronz a osvěžit se. Bohužel někteří berou osvěžení natolik důkladně, že nezapomenou ani na alkoholické nápoje. Co ale může následovat si právě nastíníme.

07. 07. 2017 více »
Letní hrozba jménem salmonelóza

S letním počasím samozřejmě přišel čas grilování, zmrzlin v kornoutku a nejrůznějších koktejlů. To jde ruku v ruce s hrozbou nakažení salmonelou.

13. 06. 2017 více »
Mladé kopřivy – jaké kouzlo skrývají?

V tomto období se daří všemu zelenému. Čím je pro nás přínosem taková mladá kopřiva?

10. 05. 2017 více »
Bodnutí včelou či vosou

Bodnutí hmyzem není především v jarních měsících nic neobvyklého. Dochází k tomu častěji, než v ostatních částech roku. A to díky tomu, že se hmyz probouzí a může být agresivnější, nedáváme si tolik pozor, kam šlapeme a na co saháme, protože jsme to přes zimu prostě řešit nemuseli.

20. 04. 2017 více »
Astma

Astma je onemocnění, kterým trpí ve větší míře alergici. Může mít pozvolný nástup, ale také se může projevit velice intenzivně. A právě teď začíná období, kdy někteří poprvé pocítí astmatické potíže.

03. 04. 2017 více »
Hubnutí pomocí léků

Blíží se léto a pro mnohé vystavování těla v plavkách na pláži, u řeky či rybníka, nebo jen za zahradě. Co ale dělat, když se nám přes úpravu jídelníčku a zahrnutí fyzických aktivit do denního režimu nedaří váhu snižovat?

21. 03. 2017 více »
Syndrom vyhoření

S nadcházejícím jarem se většině osob zlepšila nálada, máme více energie, máme nové nápady i chuť je realizovat. Co když ale někdo nepatří mezi tyto osoby a naopak trpí depresemi, samomluvou, poruchami spánku, nervozitou, má tendence unikat k návykovým látkám a není schopen se uvolnit a radovat z čehokoliv?

06. 03. 2017 více »
Největší chyby při dietě

S očekávaným příchodem jara značná část ženské populace, a mnohdy nejen té ženské, zahajuje kroky k odstranění kil nasbíraných během zimních měsíců. Jakým chybám se při dietách vyhnout a jakým způsobem mohou tyto chyby ovlivnit vaši snahu zhubnout?

20. 02. 2017 více »
Sezónní potraviny jako přírodní lék

Zima se s námi ještě neloučí. Ba naopak, máme před sebou ještě několik týdnů, kdy nám svou vládu dá řádně znát.

06. 02. 2017 více »
Antimikrobiální rezistence

Během posledních 10 let je toto jedním z nejožehavějších témat ve zdravotnictví vůbec. Odolnost některých bakterií na antibiotika je něco, co může ohrozit na zdraví každého z nás.

24. 01. 2017 více »
Omrzliny

V současné době trápí celou Českou republiku úporné mrazy. Některým lidem to však nebrání v dlouhém pobytu venku. Co ale riskují, pokud nedodrží základní preventivní opatření, jsou omrzliny.

11. 01. 2017 více »
Vánoční přejídání

Každý se na svátky pohody těší z jiného důvodu. Někteří jsou rádi, že je rodina pohromadě, jiní se těší na dárky, ať darované, nebo obdržené.

27. 12. 2016 více »
Mrtvice snižuje věkový průměr

Mrtvice postihuje i lidi ve věku, kdy mnohdy zažívají první vážné vztahy. Ano, věková hranice stále klesá a obětí mrtvice se stávají i 20letí.

12. 12. 2016 více »
Vitamíny

V době sychravého počasí je nezbytné dopřát tělu dostatečný přísun vitamínů.

28. 11. 2016 více »
Očkování proti chřipce

Nadešlo období mrazů a s tím samozřejmě přichází také vše dobře známé onemocnění – chřipka. Jak se mu můžete bránit?

11. 11. 2016 více »
Interakce léčiv

Jako interakci můžeme chápat vzájemné působení dvou či více rozdílných léčiv, ať už se jedná o zvýšení účinku jednoho z nich, nebo v opačném případě o potlačení účinku či zvýšení nežádoucích účinků léku.

02. 11. 2016 více »
Vliv stresu na zdraví

Je těžké přesně definovat pojem stresu. Co přesně dokážeme, je ukázat na zdravotní následky na naše zdraví, pokud jsme stresu dlouhodobě vystavováni.

18. 10. 2016 více »
Zánět močového měchýře

Začíná období, kdy sluníčka bude stále méně a sychravého počasí naopak bude přibývat. S tímto ruku v ruce jde i zánět močového měchýře. Především ženy totiž zapomínají po parném létě chránit svá citlivá záda před prochladnutím.

03. 10. 2016 více »
Nezapomínejte posílit imunitu

Ať se nám to líbí nebo ne, léto se s námi začíná pomaloučku loučit. Dává prostor podzimu a my bychom neměli podceňovat přípravu na toto období.

15. 09. 2016 více »
Mykóza

Těsné oblečení, bazény, ale také antibiotika, cukry a stres. Toto vše může vyvolat nepříjemné onemocnění, mykózu.

02. 09. 2016 více »
Pitný režim

Jaký je váš denní příjem tekutin? Šálek kávy, čaje, miska polévky a večer sklenička piva či vína? Nebo opravdu dodržujete minimálně 2 litry čisté vody denně?

22. 08. 2016 více »
Letní popáleniny

Přesahuje-li popálenina rozměru většího než pět dětských dlaní, rozhodně navštivte lékaře. To se týče také popálenin od sluníčka.

08. 08. 2016 více »
Zánět spojivek – boj s alergií

Trpíte v období, kdy jsou alergeny nejsilnější, na zarudlé, svědivé či napuchlé oči? Příčinou může být alergický zánět spojivek.

25. 07. 2016 více »
Antibiotika? V tom případě bez sluníčka!

Máte spousty plánů, jak si užít letní dovolenou, a v tom vás potrápí nemoc a dostanete antibiotika. Tento scénář již zažilo mnoho z nás. Co ale v takovém případě dělat?

12. 07. 2016 více »
Co s sebou na dovolenou

Přichází období dovolených a s tím i spojené plánování co si vzít s sebou. Některé situace byste však neměli podceňovat.

27. 06. 2016 více »
Jak předejít komářímu štípnutí

Pokud chcete předejít komářímu štípnutí, nezapomínejte na repelent a volte oblečení ve světlých barvách, které má dlouhé rukávy i nohavice. Odborníci totiž zjistili, že kromě vůně piva nebo potu, lákají komáry tmavší barvy více než ty světlé.

16. 06. 2016 více »
Nebezpečná klíšťata

Mnozí z nás po zimě zapomínají na výskyt klíšťat. Ta se začínají každoročně objevovat dříve než v předchozím roce, a proto bychom neměli podceňovat včasné očkování. Klíšťat, která mohou na člověka přenést závažná onemocnění – lymskou boreliózu či klíšťovou encefalitidu, neustále přibývá a to především kvůli mírné zimě.

06. 06. 2016 více »
Překyselení organismu

Cítíte se i na sklonku léta unaveni, bez nálady, trpíte i jinými neduhy a přitom se vám zdá, že dodržujete správnou životosprávu? Příčinou může být překyselení organismu.

27. 05. 2016 více »
Jarní půst není o hladovění

S přicházejícím jarním obdobím mnozí podstupují tzv. očistu organismu a půst. Lékaři tento krok vítají, jelikož z dlouhodobého hlediska má půst velice příznivý vliv jak na zdraví, tak na procesy stárnutí.

17. 05. 2016 více »
Obezita

Obezita. Problém, který se vyznačuje především zvyšující se četností zdravotních rizik. Mezi hlavní příčiny obezity patří dědičné predispozice a vliv prostředí.

16. 05. 2016 více »
Lámání nehtů

Téměř každá žena se s lámáním nehtů již někdy setkala. Není ale tajemstvím, že tímto jevem trpí i mnoho mužů.

02. 05. 2016 více »
Léky na nespavost. Ano, či ne?

Situaci jako vystřiženou z knihy zná asi každý z nás. Ležíte po celém dni konečně ve své posteli a tolik očekávaný spánek stále nepřichází. Převalujete se ze strany na stranu, zkoušíte číst, zkoušíte různé volně dostupné preparáty a stále nic.

15. 04. 2016 více »
Alergie na jarní slunce

Máme tady jaro a s ním tolik očekávané sluneční paprsky. Kdo by netoužil se vystavit po zimě jejich mnohdy podceňovanému působení a načerpat energii.

04. 04. 2016 více »
Preventivní prohlídky

Všichni víme, jak je prevence důležitá, a pravidelné prohlídky u našeho lékaře mohou včasně odhalit závažná onemocnění, která se mohou v našem těle začít rozvíjet. Proto je důležité tyto pravidelné prohlídky nepodceňovat a chodit na ně. Navíc preventivní prohlídky jsou hrazeny pojišťovnou, nemusíme tedy za její provedení platit.

14. 03. 2016 více »
Je čas na jarní detoxikaci

Pod touto větou si mnoho lidí představí nepříjemné trýznění těla, ale vůbec tomu tak není. Detox nepředstavuje nic nepříjemného a pro naše tělo je to možnost, jak po dlouhé zimě očistit organismus a načerpat potřebné vitamíny. Pokud si někdo myslí, že spolkne pilulku, která slibuje zázraky, potom se plete. Jedná se o změnu stravovacích návyků, kdy do svého jídelníčku zařadíme více ovoce a zeleniny, vynecháme bílé pečivo a nahradíme jej celozrnným a vyvarujeme se tučných jídel, která jsou pro náš organismus zatěžující.

29. 02. 2016 více »
A zase ta chřipka

A je tu opět zase období chřipek, bohužel nás každoročně zasáhne v tomto čase. Počasí je jak na houpačce, chvíli teplo a potom zase mrzne, v této chvílí nedokážeme rychle reagovat na změny počasí a jednou se oblečeme moc teple a druhý den se třeseme zimou. Nachladíme se a chřipka je tu jako vyšitá.

10. 02. 2016 více »
Nepodléhejte depresi

Nastává nejdepresivnější období v roce. Na vině je nejen počasí, které nepřispívá ke zlepšení nálady, ale i dny jsou pořád krátké, slunce svítí jen občas a teploty jsou nízké. Také na všechny doléhá množství povinností v zaměstnání, mnohdy i únava, které je podpořená špatným spánkem. Předsevzetí, které jsme si na začátku roku dali, už tak poctivě nedodržujme a to vede k dalším nepříjemným pocitům.

27. 01. 2016 více »
Pozor na zánět močového měchýře

Jedná se o onemocnění, které nás provází především v zimních měsících a týká se hlavně žen. Ve většině případů se zánět nachází jak v močových cestách, tak i v močovém měchýři. Nejčastější příčinou zánětu je bakteriální infekce. Možnost vzniku infekce zvyšuje i celkové oslabení imunity, mohou je také vyvolat určité lékařské zákroky, vyšetření nebo třeba léky.

05. 01. 2016 více »
Kvalita spánku

Kvalitní spánek je pro mnoho lidí dnes velkou neznámou. Dnešní uspěchaná doba nás nutí stále k lepším výkonům, které zasahují do našeho spánkové režimu. Ačkoliv si tělo na tento způsob života postupně navykne, neznamená to, že mu vyhovuje a je to pro něj příznivé. Nedostatek spánku a regenerace během něj, kterou naše tělo potřebuje, způsobí časem řadu zdravotních problémů, které se projeví nejen po fyzické, ale i psychické stránce.

25. 11. 2015 více »
Změna času ovlivňuje náš biorytmus

Každoroční změna zimního a letního času je příkladem zásahu do našeho biorytmu. Většina z nás se s tímto posunem vypořádá bez větších problémů, ale jsou mezi námi lidé, které zasáhne více a mají problém si seřídit svoje vnitřní hodiny.

03. 11. 2015 více »
Jak si poradit se vší

Vši jsou každoroční problém u dětí povinných školní docházkou, přesto veš může postihnout člověka bez ohledu na jeho věk či pohlaví. Vši se častěji vyskytují u děvčat z důvodu dlouhých vlasů, kde se jim velice daří. Není to ale pravidlem, veš napadá i chlapce s krátkými vlasy. Snadný způsob přenosu spočívá v neustálém kontaktu dětí, které si spolu povídají, hrají a tráví spolu mnoho času, pro veš je pak velice pohodlné přelézt z hlavy na hlavu.

14. 10. 2015 více »
Lék na nachlazení

Podzim je tu a s ním i velmi častý výskyt chřipek, nachlazení a dalších nemocí. Lék na nachlazení můžete hledat nejen v lékárnách, ale i ve svých domácnostech. Zkoušeli jste již použít babské rady na rýmu, kašel a jiné choroby?

23. 09. 2015 více »
Lék na cukrovku

Cukrovka neboli diabetes je chronickým metabolickým onemocněním, které je definováno jako porucha přeměny glukózy – cukrů. Toto onemocnění je tedy charakteristické nadměrným výskytem cukru v krvi. Příčinou je nedostatek inzulinu k odbourávání glukózy nebo snížená citlivost tkání vůči inzulínu.

31. 07. 2015 více »
Jak se chovat v tropických teplotách

Tato vedra jsou pro většinu lidí velmi nebezpečná,a to především pro malé děti a seniory. Opatrní však musíme být všichni.

08. 07. 2015 více »
Lék na migrénu

Kdo nepoznal migrénu? Šťastný to člověk. Migréna se projevuje jako pulsující, převážně jednostranná bolest hlavy střední až těžké intenzity, často je dokonce provázena nevolností, někdy i zvracením a přecitlivělostí na světlo, hluk a zápachy. Záchvaty se mohou objevit jak v důsledku působení různých činitelů, tak i bez zjevného podnětu.

26. 06. 2015 více »
Cestování se zvířaty

Blíží se doba dovolených a pokud se chystáte vyrazit i se svým domácím mazlíčkem, neopomeňte fakt, že váš čtyřnohý přítel může cestování obtížně zvládat.

11. 06. 2015 více »
Lék na kašel

Kašel je onemocnění dýchacích cest, které občas trápí každého z nás. Příčinou často bývá infekce či reakce organismu na tepelné nebo chemické podráždění. V podstatě jde o obranný reflex, který slouží k očistě dýchacích cest od škodlivých látek.

23. 04. 2015 více »
Aprílové počasí

V tomto aprílovém období, kdy si z nás počasí dělá vyloženě legraci, asi nikoho nepřekvapí oslabení organismu a tedy horší obranyschopnost vůči různým bacilům. Časté a rychlé střídání tepla se zimou je rájem pro chřipky a nachlazení.

09. 04. 2015 více »
Doplnění vitamínů po zimě

Po zimě mnoho lidí trpí nedostatkem vitamínů, důsledkem je pak tzv. „jarní únava“. Aby k takovému stavu nedošlo, je třeba vitamíny průběžně a ve správném množství doplňovat. Mezi vitamíny, které mohou po zimě tělu chybět patří zejména C a D.

23. 03. 2015 více »
Očista organismu

Blíží se jaro a právě teď je vhodný čas pro vnitřní očistu těla. V tomto období je organismus na detoxikaci nastaven a po zimě ji vyloženě vyžaduje. Detoxikací můžeme také předejít jarní únavě, která je vlastně důsledkem vysíleného organismu po dlouhé zimě.

11. 03. 2015 více »
Lék na nespavost

Nespavost je velmi nepříjemná věc, která může být způsobená různými faktory, mezi které například osobní problémy, starosti v zaměstnání, přepracovanost, vyčerpanost atd.

02. 03. 2015 více »
Vždy čtěte příbalové letáky

Zima si vzala „dovolenou“ a se skoro jarním počasím nastává období chřipek a různých virových onemocnění, především dýchací soustavy. Teploty se stále střídají, chvíli mrzne a chvíli je jako na jaře, což lidskému organismu zrovna neprospívá a jsme náchylní k různým nemocem.

17. 02. 2015 více »
Lék na depresi

Deprese je brána jako nemoc, která se podepisuje jak na těle, tak na duši.

26. 01. 2015 více »
Lék na paměť

Jak zlepšit paměť? Otázka pokládaná snad v každém věku. Potřebujete, aby vám to lépe myslelo u zkoušek nebo v práci? Chcete zlepšit koncentraci nebo jen udržet svou paměť ve formě? Víme jak na to. :)

07. 01. 2015 více »
Lék na chřipku

Zima už pomalu klepe na dveře a s tímto mrazivým obdobím bohužel přichází i chřipka a nachlazení.

04. 12. 2014 více »
Lék na chrápání

K chrápání dochází při zúžených dýchacích cestách mezi nosem a krkem. Dýchací cesty se zužují, protože svaly v krku jsou při spánku uvolněnější. Když jsou při vdechování kyslíku dýchací cesty zúžené, vzduch se musí pohybovat rychleji než dříve a bude tak větší silnou narážet na tkáně měkkého patra a čípku v ústech, což způsobuje vibrace, které následně vytvářejí chrápání.

27. 11. 2014 více »
Bezpečnější užívání antibiotik

Antibiotika jsou možná až příliš často užívanými léčivy. Ne každý však ví, kdy je vhodné či naopak nevhodné antibiotika brát, a jaké jsou další důležité věci, které je třeba při jejich užívání dodržet.

18. 11. 2014 více »
Lék na průdušky

Na podzim se díky často se měnícím teplotám, vlhkému a sychravému počasí setkáváme s různými nemocemi, mezi které patří také zánět průdušek. Nejedná se o nemoc, která by se mohla podceňovat či jen tak přejít. K zánětu průdušek se často mohou přidat i plíce a zápal plic je dost nebezpečný a vážně nejde o nic příjemného.

14. 11. 2014 více »
Lék na podzimní únavu

Také vás zmáhá podzimní únava? Dá se říct, že je snad i horší než na jaře. Podzimní sychravé počasí přímo svádí k tomu lehnout si do postele a nic nedělat. Našemu vyčerpání také moc nepomohla nedělní změna času. Představa vstávání za tmy a návratů domů také za tmy, není moc líbivá. Ovšem nedá se nic dělat, musíme to zase ustát a snažit se nějak si pomoci. :)

27. 10. 2014 více »
Lék na pálení žáhy

Pálení žáhy je zpětný návrat žaludečních šťáv do jícnu, kdy silně kyselé žaludeční šťávy dráždí sliznici jícnu a dochází tak k nepříjemnému pocitu pálení žáhy. Projevuje se jako palčivý nebo až pálivý pocit za hrudní kostí, který začíná v oblasti žaludku a stoupá vzhůru až do krku.

17. 10. 2014 více »
Vitamín B3 a přeměna potravy na energii

V sychravém podzimním počasí se často setkáváme s únavou, sníženou vitalitou a podrážděností. Můžeme si však pomoci doplněním vitamínu B3.

02. 10. 2014 více »
Máme FACEBOOK

V dnešní době plné internetu a sociálních sítí, kterým jsme také podlehli, nás najdete i na FACEBOOKU.

09. 09. 2014 více »
Lék na zánět močových cest

Urologický močový systém se skládá z ledvin, močového měchýře a močových cest. Zánět močového měchýře – močových cest bývá často vyvolán bakteriemi. Nejčastější projevení infekce je směrem od močové trubice k močovému měchýři. Po použití toalety by vylučovací orgány měly být ošetřeny tahem ve směru od močové trubice ke konečníku, aby nedocházelo k přenesení bakterií, které se vyskytují ve stolici do močového ústrojí. Záněty mohou také vyvolat různé typy lékařských zákroků, vyšetření a také některé léčiva.

06. 09. 2014 více »
Lék na dnu

Co je to vlastně dna a jak ji můžeme léčit? Dna je jedna z nejbolestivějších forem artritidy. Je to metabolické onemocnění způsobené nadměrnou koncentrací kyseliny močové v krvi. Ledviny mají zpomalenou schopnost vylučovat kyselinu močovou, anebo tělo vylučuje příliš velké množství této kyseliny. Tato kyselina se obvykle vylučuje z těla močí, ale v případě, že tělo není schopné kyselinu dostatečně rychle vylučovat, usazuje se ve formě krystalů v kloubech a vyvolává tak těžký zánět, který je velice bolestivý.

29. 08. 2014 více »
Lék na lenost

Trápí vás lenost, pokud ano nevěšte hlavu, rozhodně nejste jediní. Lenost je v poslední době velmi rozšířeným neduhem. Již mnoho psychologů se leností zabývá a nazývají jí cizím slovem prokrastinace – odkládání věcí na zítřek a na neurčito.

21. 08. 2014 více »
Lék na únavu

V tomto uspěchaném světě není divu, že každý druhý trpí únavou. Ať už jde o fyzickou, duševní nebo chronickou únavu, je nám na obtíž.

31. 07. 2014 více »
Lék na kocovinu

Nevinná oslava narozenin, která se zvrhne v pořádnou akci nebo bouřlivá party. Důsledek je stejný, těžká kocovina, ale co s ní?

28. 07. 2014 více »
Lék na zlomené srdce

Rad jak léčit zlomené srdce je spousta např. jíst dobře, vyrazit někam na čerstvý vzduch, nechat se rozmazlovat, relaxovat, udělat něco pro sebe, zbavit se věcí po bývalém partnerovi, učit se novým věcem a mnoho dalších.

21. 07. 2014 více »
Úleva od příznaků nemoci

Jedním z důležitých efektů užívání léků je úleva od příznaků nemoci, které nás obtěžují. Bolest je pro nás známkou toho, že v těle něco není v pořádku a že je potřeba se tím zabývat.

10. 07. 2014 více »
Léky na hyperaktivitu u dětí

Hyperaktivita je stav, kdy se člověk respektive dítě chová impulsivně, vznětlivě a nedokáže se soustředit. Může se objevit u nejmenších dětí, ale také v pubertě nebo následkem nějakého úrazu. Lékaři mluví o hyperaktivitě ve spojitosti s ADHD diagnózou – což je porucha soustředění s hyperaktivitou.

03. 07. 2014 více »
Onemocnění ledvin – užívání léků

Ledviny jsou velmi důležitým orgánem, který vylučuje odpadní látky z těla, při selhání ledvin se v těle odpadní látky hromadí a následkem toho dochází k poruše homeostázy v lidském organismu, zadržování vody – snížení množství vznikající moči a vzniku otoků. Hromadící se odpadní látky mohou toxicky působit na ostatní orgány v těle a způsobovat tak další komplikace.

27. 06. 2014 více »
Vznik léků

Vývin léčivého přípravku je velice zdlouhavý a náročný proces, trvá 15 až 20 let, než je lék vyvinut, vyzkoušen a jako bezpečný produkt uveden na trh, odkud se dostává do rukou pacienta.

20. 06. 2014 více »
Hubnutí

Léčiva užívaná k léčbě obezity se nazývají anorektika, jsou to látky, které tlumí chuť k jídlu, snižují příjem energie, tak že potlačují pocit hladu, zvyšují pocit nasycenosti nebo omezují využití tuku ve stravě jako zdroj energie.

09. 06. 2014 více »
Nečekané vedlejší účinky

V dnešní době spousta lidí užívá nejrůznější druhy léků, díky kterým musí překonávat mnoho nežádoucích účinků, také je často omezují, jak v některých činnostech, tak v konzumaci určitých jídel a nápojů.

28. 05. 2014 více »
Prošlé léky

Datum stanovující dobu trvanlivosti, které je vyznačeno na obalu léku, nemusí ještě znamenat, že po uplynutí expirační doby lék neúčinkuje, nebo není bezpečný. Jedná se spíše o datum, po němž výrobce již nezaručuje plnou účinnost léku.

15. 05. 2014 více »
Proč lidé tak rádi užívají léky?

I když víme, že většinu dnešních civilizačních nemocí je možné léčit změnou našeho životního stylu (například změnou stravování, pravidelným cvičením, omezením stresu, kvalitnějším spánkem), je jen málo lékařů, kteří nám pacientům vlivy životního stylu na naše zdraví vysvětlují a snaží se na nás v tomto směru působit.

14. 04. 2014 více »
Význam vitamínu D

Vitamín D je jedním z vitamínu, které jsou rozpustné v tucích a působí zejména jako prevence křivice u dětí. Toto však není jedinou jeho funkcí v organizmu, kromě toho působí pozitivně také i na různé části lidského těla:

24. 02. 2014 více »
Jak zabránit křečím

Takřka každý člověk si minimálně jednou za život křeč prožil. Tento nepříjemný pocit se může projevit při cvičení v posilovně, plavání nebo třeba v noci. Příčinou takového stavu je nejčastěji nedostatek některých vitamínů a prvků (E, D, B1, B5, B6, vápník, draslík, hořčík) .

07. 02. 2014 více »
Problémy s padáním vlasů

Mezi hlavních příčiny padání vlasů patří dědičnost, problémy s krevním oběhem, těhotenství, operace, náhlý pokles hmotnosti, kožní choroby, poruchy štítné žlázy, diabetes, užívání některých druhů léků, špatná strava, nedostatek vitamínů, poškození vlasů vlivem barvení a různých úprav jako je trvalá či užívání nevhodných šampónů. Často bývá příčinou padání vlasů také nadbytek mužských pohlavních hormonů.

28. 01. 2014 více »
Potravinové doplňky vhodné pro celiaky

Celiakie patří mezi chronická onemocnění, která provází, osoby postižené touto chorobou, po celý život. Jedná se vlastně o autoimunitní onemocnění tenkého střeva, které je velmi citlivé na lepek, čili bílkoviny zvané gluten. Lepek najdeme zejména v pšeničné mouce, ječmeni či žitě.

22. 01. 2014 více »
Jak se zbavit migrény

Migrénou můžeme označit periodicky se opakující bolest hlavy, kterou způsobuje zúžení nebo rozšíření cév v oblasti mozku či změny spojené s poruchou v oblasti krční páteře. Tato bolest je záchvatovitá a velmi často jí provází zvracení či nevolnost. Předzvěstí migrény mohou být příznaky jako slabost, poruchy vyjadřování, vidění nebo také čichu.

14. 01. 2014 více »
Selen místo antibiotik

Kvůli stále zvyšující se rezistenci některých bakterií na běžná antibiotika, jsou vědečtí pracovníci nuceni neustále pracovat na jejich vývoji. Nedávno se podařilo brněnským vědcům přijít na účinky nanočástic selenu, které jsou schopny zneškodnit bakterie efektivněji než antibiotika. Dokáži zničit např. některé stafylokoky a mnoho dalších bakterií s nimiž si klasická antibiotika neporadí.

18. 12. 2013 více »
Nespavost – jak se jí zbavit, nebo vyvarovat

Velkou část lidské populace trápí problémy s poruchami spánku. Nejčastěji se jedná o nespavost, která v dnešní době, už dávno nepatří k chorobám výhradně starší generace lidí. S tímto problémem se potýkají i mladí lidé u niž je většinou původcem nepřiměřená spánková hygiena, prostřední a hlavně stres. Nespavost postihuje 20 až 30% obyvatelstva, většinou žen.

10. 12. 2013 více »
Nový lek účinný v boji s alergickou rýmou

Tímto onemocněním trpí v současné době mnoho lidí. Při léčbě jsou využívaná ve většině případu antihistaminika, což jsou léky zabraňující pro-zánětlivému účinku histaminu, čímž potlačují nežádoucí projevy alergie. Novinkou v léčbě alergické rýmy je Bilastin, velmi dobře snášené antihistaminikum, účinkující podobně jako starší léky.

04. 12. 2013 více »
Vědci v Olomouci dokázali, přidáním stříbra, zvýšit účinky antibiotik

Olomoučtí vědci z Univerzity Palackého vyvinuli nová antibiotika, která jsou mnohem účinnější než klasická. Posílili je přidáním mikro a nanočástic stříbra. Takto upravená antibiotika je možné užívat v menších dávkách a působí zároveň i proti, dříve odolným, kmenům bakterií.

29. 11. 2013 více »
Jak se zbavit oparů (herpes)

Mnoho lidí trpí tímto nepříjemným virovým onemocněním a někteří jsou jen přenašeči. Herpesvirus, zapříčiňující tvorbu oparu, přetrvává v těle člověka a projeví se opět jako reakce na nějaký spouštěcí mechanizmus. Těmto spouštěcím činitelům je možné se vyhnout a předejít tak vzniku oparu. V případě, že opar i přesto vznikne je možné potlačit bolest a urychlit proces hojení.

22. 11. 2013 více »
Očkování proti klíšťové encefalitidě

Tento virus roznáší nejen klíšťata, ale také drobní hlodavci. V posledních několika letech se riziko nákazy tímto virem neustále zvyšuje. Mimo stávající oblasti kde se nakažená klíšťata zdržují, začala vznikat nová ohniska infekce.

14. 11. 2013 více »
Probiotika a jejich význam v lidském organizmu

Pro podporu celkového zdraví člověka, je velmi důležitá správná střevní mikroflóra. Narušení této rovnováhy může způsobit nežádoucí imunitní reakci nebo zažívací problémy. K zachování této rovnováhy jsou důležité některé kmeny rodu Lactobacillus, které mají příznivý vliv na náš organizmus.

14. 11. 2013 více »
Je riskantní nakupovat léky prostřednictvím internetu?

Lidé, kteří nakupují léky po internetu, by měli dávat pozor na to, zda jsou registrované a jejich koupě je možná i bez předpisu. Provozovatelem webové stránky, kde lze leky zakoupit, musí být lékárna, která je schválená a má svou kamennou provozovnu.

08. 11. 2013 více »
Nelegální přípravky a padělky se vyskytují i na českém trhu

Padělky léků či nelegální přípravky, mohou v mnoha případech ohrozit zdraví uživatelů a právě proto, je třeba si na tyto přípravky dát veliký pozor a naučit se je rozlišovat.

31. 10. 2013 více »
Význam vitamínů pro osoby trpící cukrovkou

V České republice trpí cukrovkou (diabetes) více než 800 000 osob. Toto onemocnění, v mnoha případech vyžadující užívání inzulínu, řadíme k nejrozšířenějším onemocněním postihující českou populaci. Jedná se, dle typu onemocnění, o poruchu tvorby či působení inzulínu, což vede ke zvýšené koncentraci cukru v krvi. Jejím důsledkem mohou být další závažnější zdravotní komplikace, jako je infarkt či mozková mrtvice.

03. 10. 2013 více »
Rezistence na antibiotika

Z řady studií vyplývá, že pacienti s infekcemi dýchacích nebo močových cest, kterým jsou při léčbě podávána antibiotika, jsou vystavováni zvýšenému riziku vytvoření bakteriální rezistence.

18. 09. 2013 více »
Léky jako úleva od příznaků

Jedním z důležitých efektů užívání léků je úleva od příznaků nemoci, které nás obtěžují. Bolest je pro nás známkou toho, že v těle něco není v pořádku a že je potřeba se tím zabývat.

23. 08. 2013 více »
Jak užívat léky s rozumem?

Pokud léky opravdu musíte užívat, dobře se seznamte s jejich vedlejšími účinky. Dále byste měli přesně znát množství, které máte užívat a jak se projevují příznaky předávkování. Pokud je to možné, nemíchejte dohromady různé léky.

31. 07. 2013 více »