První písmeno názvu:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Kvalita spánku

Kvalitní spánek je pro mnoho lidí dnes velkou neznámou. Dnešní uspěchaná doba nás nutí stále k lepším výkonům, které zasahují do našeho spánkové režimu. Ačkoliv si tělo na tento způsob života postupně navykne, neznamená to, že mu vyhovuje a je to pro něj příznivé. Nedostatek spánku a regenerace během něj, kterou naše tělo potřebuje, způsobí časem řadu zdravotních problémů, které se projeví nejen po fyzické, ale i psychické stránce.

Spánek je jednou z nejdůležitějších částí dne, ale většina z nás si to neuvědomuje. Dříve lidé v posteli opravdu jen spali. V dnešní době v posteli sledujeme televizi, pracujeme, nebo jen tak koukáme na internet, to náš mozek zaměstnává, v hlavě se nám honí spousta myšlenek a následná kvalita spánku je nevyhovující. Na kvalitě spánku se také podílí mnoho jiných faktorů, např. v jakém prostředí spíme, co všechno v místnosti svítí, jaká je teplota v místnosti a další.

Co udělat pro lepší kvalitu spánku?

Nižší teplota v místnosti – utáhněte kohoutek od topení, Váš spánek bude lepší a ještě ušetříte. V době před odchodem do postele můžete také důkladně vyvětrat, vymění se vzduch a v chladné místnosti se lépe uvolníte a mozek může v klidu odpočívat.

Tma v místnosti – zatemněte okna, ty nám propouští světlo z pouličních lamp a ruší naši klidovou fázi. Nezapomeňte také vypnout všechny elektrické spotřebiče v místnosti. Když si vytvoříte ideální podmínky, tak budete mít ideální spánek.

Lehké jídlo – před spánkem nejezte těžká a tučná jídla, které zaměstnají náš zažívací trakt na plné obrátky. Jezte lehká jídla, která jsou snadno stravitelná, maximálně hodinu před ulehnutím do postele.

V posteli jen spát – nekoukejte v posteli na televizi, nebo do počítače, tyto činnosti zaměstnávají náš mozek, který potom nedokáže kvalitně odpočívat. Do postele už choďte jen spát.

Pokud budete dodržovat těchto několik základních a jednoduchých pravidel, kvalita Vašeho spánku se zlepší a Vy se budete cítit více odpočatí a připravení na další den.

 Zpět