První písmeno názvu:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Co přenášejí klíšťata?

Už po ránu nás venku vítají teploty okolo 15 stupňů. Teploty nad nulou však prospívají nejen nám, ale také těm, které nevidíme tak rádi.

Co můžeme čekat od klíšťat?
Rozhodně ne to, že by na nás po zimě zapomněla. Právě naopak, jsou velmi aktivní. Nenajdete je pouze ve vysoké trávě. Pozor si dejte i na stromky, které máte na zahradě. Většinu lidí lákají ven právě jarní teploty a mnoho z nich neváhá sednout venku do trávy v domnění, že na malé nenápadné škůdce je ještě brzo.
Někteří také dělají během roku zásadní chybu v podobě vyhození napitého klíštěte do trávy s tím, že už pít nebude. Nebude, jenže naklade vajíčka, ze kterých se po vylíhnutí rozlezou po celé zahradě larvy a klíšťat už se nezbavíte.
Jakým onemocněním se vystavujete po přisátí klíštěte?
Klíšťová encefalitida – zánětlivé onemocnění mozku, přesněji mozkových blan.
Babesióza – napadá červené krvinky, u nemocných osob a osob bez sleziny může vést u 50 % nakažených k jejich úmrtí. Projevuje se únavou, bolestí svalů a kloubů, kašlem, dušností, horečkou a zvětšením jater.
Lymeská borelióza – projevující se červenou skvrnou v okolí přisátí, horečkou, únavou, bolestí kloubů až obrnou nervů.
Neoehrlichióza – hodně nebezpečná pro osoby s oslabenou imunitou, často zaměňována s cévní příhodou. Příznakem jsou opakující se horečky, mohou je doprovázet bolesti svalů. Toto onemocnění způsobuje embolie.
Ehrlichióza – napadení bílých krvinek, díky tomu vznikající oslabení imunity vedoucí až k možnému ochrnutí i úmrtí u slabších jedinců.
Bartonelóza – postihuje vnitřní orgány a kůži. Projevuje se vznikem strupu v místě přisátí, zduřením uzlin, horečkou, zánětem spojivek, může vést ke zvětšení jater. Zanítit srdce, způsobit infekty ledvin.

 Zpět