První písmeno názvu:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Uštknutí hadem

Ačkoliv na to mnoho z nás téměř vůbec nemyslí, i v ČR se můžeme potkat při procházce s jedovatým hadem. Jak se v takové situaci zachovat?

V ČR ročně zemře na následky uštknutí pouze 1 člověk. Avšak počet uštknutí je cca 500.
Naštěstí u nás žije jeden jedovatý druh, zmije obecná. A ani v případě, že vás uštkne, nemusí vždy vpravit jed do vašeho těla. To se děje jen v polovině případů. Aby uštknutí mělo závažné následky, muselo by se jednat o seniory, děti či nemocné osoby s oslabenou imunitou.
Že se děje něco špatného poznáte relativně brzo. Ihned po uštknutí hadem ucítíte bolest v postiženém místě. Ranka může mírně krvácet. Do pár minut místo uštknutí může otéct. Průjmy, pocení a bolest břicha mohou také znepříjemnit průběh uštknutí.
I kdyby se však příznaky otravy nedostavily, je nutné po dobu jednoho dne sledovat zraněného!
Jak postiženému pomoci?
Určitě zklidnit poraněného. Dezinfikujte ránu a zakryjte ji. Rozhodně nezvedejte končetinu, aby nedošlo k rychlejšímu šíření jedu. NIKDY RÁNU NEŠKRŤTE, NEVYSÁVEJTE JED, NETŘETE A NEMASÍRUJTE. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
Vhodná je samozřejmě prevence. Vysoké boty, nepřibližovat se zvědavě k hadovi a nenavštěvovat místa, kde se dá předpokládat vyšší výskyt hadů.

 Zpět