První písmeno názvu:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Nebezpečná klíšťata

Mnozí z nás po zimě zapomínají na výskyt klíšťat. Ta se začínají každoročně objevovat dříve než v předchozím roce, a proto bychom neměli podceňovat včasné očkování. Klíšťat, která mohou na člověka přenést závažná onemocnění – lymskou boreliózu či klíšťovou encefalitidu, neustále přibývá a to především kvůli mírné zimě.

V České republice se proočkovanost populace proti klíšťové encefalitidě pohybuje kolem 23 %. Vzhledem
k tomu, že se v naší zemi vyskytuje nejvíce případů onemocnění klíšťovou encefalitidou v Evropské unii,
je procento očkovaných osob velice nízké. Očkování je přitom jedinou účinnou obranou proti klíšťové encefalitidě, která může mít i závažné následky.
Přestože je klíšťová encefalitida nebezpečné onemocnění, není pro něj tragický konec tolik typický. Mnohem častěji toto onemocnění doprovází bolesti hlavy, poruchy nálad a soustředění. Snižuje se psychická výkonnost i schopnost duševní práce.
Lymeská borelióza sice nekončí úmrtím, pokud však zůstane neléčená, může mít rovněž vážné následky. Borelie po několika týdnech až letech působení v organismu může vyvolávat závažné neurologické
a psychiatrické příznaky. Ve druhém stadiu choroby, po odeznění typických chřipkových příznaků, se může borelióza projevit ochrnutím lícního nervu nebo silnými až mučivými bolestmi nervového původu.
Nepodceňujte toto riziko a informujte se u svého ošetřujícího lékaře o možnosti včasného očkování.

 Zpět