První písmeno názvu:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Lék na cukrovku

Cukrovka neboli diabetes je chronickým metabolickým onemocněním, které je definováno jako porucha přeměny glukózy – cukrů. Toto onemocnění je tedy charakteristické nadměrným výskytem cukru v krvi. Příčinou je nedostatek inzulinu k odbourávání glukózy nebo snížená citlivost tkání vůči inzulínu.

Příznaky cukrovky 1. typu: časté močení a abnormální žízeň, tělesná slabost, zvracení, neobvykle velký pocit hladu, hubnutí.

Příznaky cukrovky 2. typu: svědění, zamlžené vidění, snížené vnímání sladké chuti, únava, pomalé hojení ran, neobvyklá žízeň.

Existuje také těhotenská cukrovka, která je způsobená hormonálními změnami v těhotenství. Postihuje asi 4% žen a zpravidla samovolně odezní po porodu.

Léčba cukrovky je různá, záleží především na jejím typu. Cukrovce druhého typu se dokonce dá předejít, kdežto u cukrovky prvního typu to není možné.
Při léčbě cukrovky 1. typu se neobejdeme bez pravidelných dávek inzulinu či inzulinové pumpy, která dodává neustále malé množství inzulinu do krve.
Při léčbě cukrovky 2. typu je zpravidla nutné snížení tělesné hmotnosti a užívání léků – perorálních antidiabetik zvyšujících citlivost tkání na inzulin.

Před použitím léků nezapomeňte vždy číst příbalový leták.

 Zpět