První písmeno názvu:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Chřipka a nachlazení

Počasí nám dává čím dál víc zabrat. Chvíli jsou teploty u 20 stupňů, potom nedosáhnou ani k 10. Čekárny lékařů se plní. Jak tedy rozpoznáme chřipku od běžného nachlazení?

Není dobré přecházet jakoukoliv nemoc. Ať už se jedná o běžné nachlazení. To totiž může snadno přerůst v závažnější onemocnění, které nás může vyřadit i na několik týdnů.
Nachlazení poznáme celkem snadno. Začíná běžným pobolíváním v krku a celkovou slabostí. Po několika dnech se může přidat i rýma a kašel. Celkově je průběh klasického nachlazení mírnější. Někdy nachlazení mohou doprovázet mírné teploty. Většinou stačí na několik dní zalézt pod peřinu s hrnkem čaje, doplnit pořádně vitamíny, vyhnout se kouření a udržovat se v teple. Rekonvalescenci můžete podpořit léky běžně k dostání v lékárnách. Během jednoho týdne byste se měli cítit mnohem lépe. Pokud i po týdnu příznaky neodeznívají, je vhodné vyhledat lékaře, aby vám provedl CRP test na přítomnost bakteriální infekce. Pak by byla nutnost nasadit antibiotika.
Chřipka, ta vás ale potrápí mnohem víc a hlavně déle. Bolest v krku doprovází vysoké horečky, bolest hlavy, silná bolest svalů, bolesti na hrudi, kašel a vyčerpanost. Po několika dnech se může stav pacienta přechodně trochu zlepšit. Častou komplikací chřipky je však zápal plic. Pokud tedy pociťujete dušnost, okamžitě vyhledejte lékaře. Tato komplikace může být velmi nebezpečná.
Stejně jako zápal plic může být pro tělo nebezpečné i neklesající horečky, závratě, zvracení.
Nečekejte a vyhledejte lékařskou pomoc.

Jako prevence je vhodné podstoupit očkování proti chřipce a samozřejmě celoročně se otužovat
a doplňovat vitamíny. V období, kdy se střídá počasí, je vhodné přísun vitamínů zvýšit.

 Zpět