První písmeno názvu:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Jak si poradit se vší

Vši jsou každoroční problém u dětí povinných školní docházkou, přesto veš může postihnout člověka bez ohledu na jeho věk či pohlaví. Vši se častěji vyskytují u děvčat z důvodu dlouhých vlasů, kde se jim velice daří. Není to ale pravidlem, veš napadá i chlapce s krátkými vlasy. Snadný způsob přenosu spočívá v neustálém kontaktu dětí, které si spolu povídají, hrají a tráví spolu mnoho času, pro veš je pak velice pohodlné přelézt z hlavy na hlavu.

Příznaky výskytu parazita u dítěte jsou neklid, neustálé drbání pokožky hlavy, nesoustředěnost. Při zjištění možného napadení parazitem je potřeba zkontrolovat oblast krku, temene a v místě za ušima, kde se veš drží z důvodu tepla.

Po nalezení vší a hnid je potřeba začít ihned jednat. Za pomoci vhodného přípravku z lékárny a mechanického vyčesávání speciálním hřebínkem všiváčkem je odvšivení obvykle zvládnuto za dobu 14 dnů. S tímto je spojeno také ošetření lůžkovin a pokrývek hlavy. Vše je nutné vyprat a vyžehlit, aby nedocházelo k dalšímu výskytu.

Pouze jednou ovšem nestačí, tito parazité jsou velice vytrvalí, a proto je nutné proceduru provést minimálně ještě jednou. Přípravek není vždy natolik učinný, aby hned na poprvé zničil všechny larvy a hnidy, ze kterých se může v období 10 dnů vylíhnout další dospělá veš.

Prevence je základ, při výskytu vší ve Vašem okolí je doporučeno každý den dětem prohlížet vlasy. Jedná se o jedinou obranu, jak zabránit zavšivení celé rodiny.

 Zpět