První písmeno názvu:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Antimikrobiální rezistence

Během posledních 10 let je toto jedním z nejožehavějších témat ve zdravotnictví vůbec. Odolnost některých bakterií na antibiotika je něco, co může ohrozit na zdraví každého z nás.

Takováto rezistence vzniká mutací genu na bakteriálním chromozomu, nebo předáním genu z bakterie odolné na antibiotika na další bakterii. Bohužel zcela vymýtit bakterie se nikdy nepodaří, tudíž se dá předpokládat, že by mohl výskyt rezistentních bakterií v následujících desetiletích stoupat. Pro antibiotika si totiž v dnešní době chodíme jako do obchodu pro pečivo. Mnoho obyvatel nezkusí homeopatickou či přírodní léčbu, nechají nemoc propuknout a až je jim opravdu zle, teprve vyhledají lékaře. Ten bohužel mnohdy nemá již jinou možnost, než antibiotika nasadit. Pacient pak odchází domů s pocitem, že se mu konečně uleví a to právě kvůli naordinované léčbě. Neuvědomují si však, že tím snižují obranyschopnost imunity a zvyšují tak riziko další nákazy.
Nedostatek vitamínů způsobuje, že se tělo nezvládá v dnešní době bránit ani běžným infekcím. Přitom by stačilo, aby lidé změnili jídelníček na pestřejší, jedli více ovoce a zeleniny, méně tuku, soli, snažili se omezit příjem alkoholu a zcela omezili kouření.
Jednou z nejznámějších bakterií, která se stala rezistentní na penicilin, ačkoliv před několika desítkami let na tuto léčbu reagovala, je Staphylococcus aureus, neboli zlatý stafylokok. V dnešní době jsou téměř všechny kmeny této bakterie rezistentní na penicilin a odolávají také nafcilinu.
Doporučení, které vám můžeme dát, je snažit se předcházet onemocněním dostatečným přísunem vitamínů, minerálů a tekutin, otužováním a včasným zahájením léčby běžně dostupnými prostředky. S tím souvisí i to, že s nemocí se má zalézt pod peřinu. Antibiotika si nechejte předepsat až v okamžiku, kdy všechny jiné snahy o uzdravení selžou.

 Zpět