První písmeno názvu:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Mrtvice snižuje věkový průměr

Mrtvice postihuje i lidi ve věku, kdy mnohdy zažívají první vážné vztahy. Ano, věková hranice stále klesá a obětí mrtvice se stávají i 20letí.

Mozková mrtvice stále patří mezi nejčastější příčiny úmrtí. Ačkoliv jsou každoroční čísla počtu obětí alarmující, lidem stále chybí povědomí o příznacích této vážné nemoci. Nejčastěji zaměňují příznaky s únavou či přepracováním, a k doktorům se dostanou pozdě, pokud vůbec.
V České republice dochází ročně k cca 400 příhodám na 100 000 obyvatel a jde o třetí nejčastější příčinu úmrtí a o první nejčastější příčinu dlouhodobé, mnohdy i nejtěžší, invalidity u nás. Čím déle totiž bude mozek nedostatečně zásobován kyslíkem, tím menší jsou šance na přežití, nebo úplné uzdravení.
O které příznaky se tedy jedná?
Náhlá, silná bolest hlavy – bývá doprovázena zvracením, závratěmi a poruchami vědomí, ztuhnutím krku.
Potíže s chůzí – zakopávání, náhlé závratě, ztráta rovnováhy a koordinace pohybů.
Ochrnutí nebo necitlivost obličeje, rukou či nohou – potíže jsou často jednostranné, prvním příznakem bývá pokleslý koutek nebo neschopnost zvednout obě ruce nad hlavu.
Problémy s řečí a porozuměním – postižení jedinci často nerozumí řeči, drmolí, mluví z cesty nebo používají vulgární výrazy.
Poruchy zraku – může se jednat o úplnou ztrátu zraku, rozmazané či dvojité vidění.
náhle i několikavteřinové zamlžení zraku

Ať už jste si jisti, že se jedná o mrtvici, nebo váháte, v každém případě okamžitě    vyhledejte odbornou pomoc, nebo volejte rychlou záchrannou službu, Vaše rychlost a pohotovost může zachránit lidský život.

 Zpět