První písmeno názvu:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Astma

Astma je onemocnění, kterým trpí ve větší míře alergici. Může mít pozvolný nástup, ale také se může projevit velice intenzivně. A právě teď začíná období, kdy někteří poprvé pocítí astmatické potíže.

Nejzávažnějším příznakem astmatu je dušnost. Pocit, že nestačíte s dechem, může přijít již při mírné fyzické námaze, při návalu emocí či po kontaktu se silným alergenem. Může být doprovázeno sípáním, kašlem i svíravým pocitem na hrudi.
Velmi často toto onemocnění mívá své genetické faktory. Pokud je jeden z rodičů alergik a astmatik, je velice vysoce pravděpodobné, že toto onemocnění v průběhu let získá i potomek.
Při podezření na astma pacient podstupuje řadu vyšetření, během kterých se lékař pokusí vyloučit ostatní příčiny zdravotních potíží. Jedná se o spirometrii, krevní testy, nebo kožní testy na alergeny. Lékař vyhodnotí také rodinnou anamnézu.
Po potvrzení tohoto onemocnění nastupuje medikace, a to formou sirupů, tablet, či inhalátorů.
S dobře zvládnutým astmatem se však pacient nemusí vyhýbat sportům, jen musí brát ohledy na svůj aktuální zdravotní stav. Například Roman Šebrle je vrcholový sportovec trpící astmatem, taktéž David Beckham, nebo sportovkyně Paula Radcliffová.
Zvýšenou opatrnost byste měli vyvinout hlavně při sportování v chladnějším počasí. Při dodržování pokynů lékaře by vám však výraznější omezení hrozit nemělo.

 Zpět