První písmeno názvu:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Lék na dnu

Co je to vlastně dna a jak ji můžeme léčit? Dna je jedna z nejbolestivějších forem artritidy. Je to metabolické onemocnění způsobené nadměrnou koncentrací kyseliny močové v krvi. Ledviny mají zpomalenou schopnost vylučovat kyselinu močovou, anebo tělo vylučuje příliš velké množství této kyseliny. Tato kyselina se obvykle vylučuje z těla močí, ale v případě, že tělo není schopné kyselinu dostatečně rychle vylučovat, usazuje se ve formě krystalů v kloubech a vyvolává tak těžký zánět, který je velice bolestivý.

Dna nejčastěji postihuje muže mezi 40. až 50. rokem. Riziko zvyšuje nadváha, konzumace velkého množství alkoholu a vrozená dispozice k tomuto onemocnění.
Pro ty co mají dnu v rodinné anamnéze, je vhodné snažit se jí předejít změnou stravy, vyřadit z jídelníčku červené maso, především vnitřnosti, pít hodně tekutin, zejména třešňové šťávy. (Třešně jsou tradičním přírodním lékem na dnu.)

Při dně je dieta základem péče. Jestliže se zbavíte přebytečných kil, může se tak upravit hladina kyseliny močové a zmírnit příznaky onemocnění.
Každou hodinu pijte sklenici vody, abyste zvýšili průtok krve ledvinami a vylučování kyseliny močové.

Dna se nedá vyléčit, ale léky mohou průběh onemocnění zmírnit.
Např. silná antirevmatika, kolchicin, injekce přímo do postiženého kloubu a také odsátí tekutiny ze zánětu.
Přírodními léky jsou již zmíněné třešně, podobně se využívají i jahody, omega-3 mastné kyseliny z rybího tuku nebo lněného oleje, vitamin C a E, aloe vera šťáva, lopuch a vojtěška, také lze využít listů kopřiv a to vnitřně i zevně

Při bolestech je dobré opakovaně postižené místo ledovat.

 Zpět