První písmeno názvu:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Sezónní afektivní porucha

S úbytkem slunečního světla a s příchodem sychravého počasí jde ruku v ruce i změna nálady a biologických rytmů.

Sezónní afektivní porucha je onemocnění, které spouští právě nedostatek slunečního světla. Proto se nejvíce projevuje v podzimním a zimním období.
Příznaky jsou velmi individuální. Většinou se ale objeví deprese, úzkost, někteří mohou mít tendence
se přejídat, může se snížit zájem o sex. Často se objevuje ztráta koncentrace a únava. Za těmito symptomy stojí hormony melanin a serotonin. Mají totiž na starost spánek, chuť k jídlu a náladu.
Tato porucha se objevuje pravidelně každý rok. Takže pokud se v současné době cítíte vyčerpaní, nepanikařte. Vyčerpání může čas od času pocítit každý. Pokud vás ale potíže trápí aspoň 3 roky po sobě, bylo by vhodné toto začít řešit s lékařem.
Jak na léčbu? Pomáhá terapie světlem. Zabere u většiny takto postižených osob a hlavně, její efekt přichází velmi rychle. Z pravidla již během několika týdnů. Pomoci mohou také antidepresiva. Velkým pomocníkem jsou ranní procházky, úprava jídelníčku, která znamená především omezení bílé mouky a cukrů. Využijte každé vhodné příležitosti a vyrazte ven. Můžete si ale také domů instalovat zářivky, jejichž světlo vám dodá potřebnou energii. Pro srovnání: běžné osvětlení vnitřních prostor se pohybuje kolem 300 – 500 luxů. Zatažená zimní obloha dává osvětlení 3 000 luxů, ale za slunečného letního dne je osvětlení až 120 000 luxů.

 Zpět