První písmeno názvu:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Bezpečnější užívání antibiotik

Antibiotika jsou možná až příliš často užívanými léčivy. Ne každý však ví, kdy je vhodné či naopak nevhodné antibiotika brát, a jaké jsou další důležité věci, které je třeba při jejich užívání dodržet.

Tyto léky vydávané na předpis jsou účinným prostředkem působícím proti různým bakteriím, které způsobují bakteriální infekce. Velmi důležité je dodržovat lékařem stanovený postup užívání antibiotik, aby nevznikly nepříjemné komplikace, tedy tzv. rezistence nebo-li odolnost bakterií, což v podstatě znamená, že příští antibiotika, již nemusí mít na vás žádný účinek. Z tohoto důvodu je nevhodné např. dobírat zbytky antibiotik, které máte doma, nedoužívat celé balení nebo brát antibiotika v jiný čas než máte stanovený lékařem.

Ovšem spousta lidí, tyto důležité zásady vůbec nezná, a proto jim také nepřijde špatné jejich nedodržování. Někteří dokonce netuší, na co přesně se vlastně antibiotika předepisují. Z tohoto důvodu již tímto dnem popáté započala informační kampaň s názvem „Antibiotický týden v prostředí lékáren 2014,díky které se v týdnu od 17.11 do 21.11.2014můžete přijít do lékáren informovat, proč se antibiotika musí užívat v pravidelných intervalech nebo z jakého důvodu je nutné dobrat celou lékařem předepsanou dávku i přesto, že je vám třeba již lépe.

Více informací týkajících se této kampaně, seznam zapojených lékáren a spoustu dalších informací najdete zde:

www.lekarnici.cz/Antibiotika-bezpecneji 

 Zpět