První písmeno názvu:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Lék na průdušky

Na podzim se díky často se měnícím teplotám, vlhkému a sychravému počasí setkáváme s různými nemocemi, mezi které patří také zánět průdušek. Nejedná se o nemoc, která by se mohla podceňovat či jen tak přejít. K zánětu průdušek se často mohou přidat i plíce a zápal plic je dost nebezpečný a vážně nejde o nic příjemného.

Sice může zůstat jen u zánětu průdušek tedy bronchitidy (jakýsi nižší stupeň zápalu plic), nebo infekce může proniknout až do plicních sklípků. Potom by se již jednalo o zápal plic.

Zánět průdušek, nebo-li bronchitida (zánět výstelky dýchacích cest), se rozděluje na akutní a chronickou. Rozeznat je od sebe je vcelku snadné, protože se od sebe velmi liší, ať už jde o průběh, příčiny nebo o způsob léčby.

Bronchitida akutní

  • je způsobena viry nebo bakteriemi

  • nemá průběh delší než dva týdny

  • jejími projevy je dráždivý silný kašel, bolest na hrudi (může také připomínat chřipku)

Bronchitida chronická

  • převážně zaviněná kouřením cigaret, znečištěným ovzduším, prachem a také dědičností

  • vzniká dlouhodobým drážděním dýchacích cest

  • zřídkakdy se může rozvinout z bronchitidy akutní

  • také se může rozvinout v závažnější onemocnění dýchacího ústrojí

 

Určitě vás již napadá otázka, jakým způsobem si můžeme při tomto onemocnění pomoci. Každopádně je v obou případech namístě navštívit lékaře, ten už bude vědět co a jak.

Pokud chcete přispět svému zotavení i vy sami, určitě je to možné. U akutního zánětu průdušek se doporučuje klid a odpočinek v posteli a nekouřit. Vyzkoušejte česnek, o kterém se říká, že má antibakteriální, antibiotické a antivirové účinky, posiluje imunitní systém a je protizánětlivý (lze užít i ve formě kapslí). Dále blahodárné účinky mají mořské řasy a aloe vera, které nejen posilují imunitu, ale jsou vhodné také pro své antiseptické účinky.

Pokud jde o chronický zánět průdušek je dobrý např. černý rybíz, který pomáhá proti kašli, obsahuje antioxidanty a posiluje imunitní systém. Omega 3 nenasycené mastné kyseliny jsou pro nás nezbytné a v případě zánětů ještě víc, vzhledem k tomu, že působí protizánětlivě.

Prospěšné je i používání ionizátorů či zvlhčovačů vzduchu v prostorech, kde se nemocný pohybuje.

Léčiva vhodná při zánětech průdušek najdete také na webu pribalovy-letak.cz (neopomeňte si před použitím léků vždy přečíst příbalový leták).

 Zpět