První písmeno názvu:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Šeroslepost

Postižení očí, odborně zvané nyktalopie. Znepříjemňuje život každému takto postiženému člověku. Jak ale vzniká a jak se dá léčit, či zlepšit stav?

Šeroslepost je postižení očních tyčinek, které vstupují na scénu hlavně v šeru a v noci. Oční tyčinky jsou smyslové buňky sítnice a mají za úkol zachycovat světelné vjemy. A jelikož se specializují spíše na černobílé vjemy, jejich nedostatečná funkčnost způsobuje ono špatné vidění v šeru a za tmy. Šeroslepost může být vrozená, toto bývá ale velmi vzácný úkaz, nebo získaná.
Předejít těmto problémům s viděním můžeme dostatečným přísunem vitamínu A, který je pro oči velmi prospěšný a důležitý. Naleznout ho můžeme například v čokoládě, ve velkém množství v borůvkách a dále
v rybím tuku.
Ne vždy však ztížené vidění za šera značí šeroslepost. Každý z nás má vidění za šera a ve tmě ztížené.
Nedostatek vitamínu A se projevuje například nechutenstvím, zhoršeným hojením ran apod.
Velmi často nastupuje šeroslepost mezi 30 až 40 rokem života. Pokud tedy pozorujete zhoršení kvality vidění, navštivte svého očního lékaře. Pokud se prokáže vrozená vada oka, bude se toto řešit chirurgicky. V obou případech je nutné pravidelně onemocnění sledovat a včas začít řešit.
Pokud neholdujete rybímu tuku, či třeba borůvkám, doporučujeme zařadit do denního rituálu přísun vitamínových doplňků právě s obsahem vitamínu A.

 Zpět