První písmeno názvu:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Je čas na jarní detoxikaci

Pod touto větou si mnoho lidí představí nepříjemné trýznění těla, ale vůbec tomu tak není. Detox nepředstavuje nic nepříjemného a pro naše tělo je to možnost, jak po dlouhé zimě očistit organismus a načerpat potřebné vitamíny. Pokud si někdo myslí, že spolkne pilulku, která slibuje zázraky, potom se plete. Jedná se o změnu stravovacích návyků, kdy do svého jídelníčku zařadíme více ovoce a zeleniny, vynecháme bílé pečivo a nahradíme jej celozrnným a vyvarujeme se tučných jídel, která jsou pro náš organismus zatěžující.

Jak dlouho?

Názory na tuto otázku se různí – někdo tvrdí, že stačí týden, jinde se uvádí, že doba pro celkové očištění organismu je 28 dní. V tomto případě je na nás, jak dlouho dobu si zvolíme, protože i týdenní detoxikace je pro náš organismus přínosná a výsledky svého snažení na sobě můžeme pozorovat už od prvního dne.

Jak začít?

Opět se setkáváme s mnoha variantami, ze kterých si můžeme vybrat. Někdo doporučuje jednodenní půst, kdy pijeme jen čistou vodu a bylinné čaje. Další doporučuje pití ovocných a zeleninových džusů, v nejlepším případě doma připravených, jelikož kupované obsahují přidané cukry. Nebo prostě jen obměnit svůj dosavadní jídelníček o více zeleniny a ovoce, jíst více ryb a zkoušet také nové potraviny, které se mohou stát i součástí našeho normálního jídelníčku. Pro někoho je důležité si vše naplánovat a sepsat, co bude jíst a pít který den, a vše si připravit, aby na poslední chvíli se staženým žaludkem nehledal v regálu obchodu něco zdravého. Každý to máme jinak a každý si to uděláme po svém, to je na tom to hezké.

Co pohyb?

Pro naše tělo je pohyb velice důležitý, ale pokud na něj nejsme zvyklí, nesmíme to ze začátku přehánět, jelikož přemíra fyzické zátěže s očistou organismu by mohla způsobit zvýšenou únavu. Proto je ze začátku dobré začít s procházkami, které nejsou tolik náročné, ale pro naše tělo přesto prospěšné. Navíc vědci uvádějí, že máme za den ujít 10 000 kroků, což je pro mnohé z nás se sedavým zaměstnáním nadlidský výkon.

Co nám to přinese?

Budeme se cítit lépe a uděláme tak i něco dobrého pro sebe. Zažívání bude lépe fungovat, protože když jsme jej očistili, může tak vstřebávat více vitamínů z potravin, které přijímáme. To je pro nás ta největší odměna, fungující tělo, se kterým jsme spokojení.

 Zpět