První písmeno názvu:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Vědci v Olomouci dokázali, přidáním stříbra, zvýšit účinky antibiotik

Olomoučtí vědci z Univerzity Palackého vyvinuli nová antibiotika, která jsou mnohem účinnější než klasická. Posílili je přidáním mikro a nanočástic stříbra. Takto upravená antibiotika je možné užívat v menších dávkách a působí zároveň i proti, dříve odolným, kmenům bakterií.

Nejdříve byly prokázány antibakteriální účinky stříbra. Toto zjištění vědci zveřejnili před sedmi lety, čímž vzbudili ohlas mezi odborníky. Následně byly provedeny výzkumy odolnosti bakterií na antibiotika. Na základě tohoto léku bude možné užívat menší dávky antibiotik a snížit tak riziko vzniku vedlejších účinku. Průlomové je však zjištění, že díky nanočásticím stříbra jsou antibiotika účinná i proti bakteriím rezistentním na klasická antibiotika.

Výzkum byl proveden ve spolupráci vědců lékařské a přírodovědecké fakulty. Výsledky tohoto výzkumu by mohly být dalším důležitým krokem medicíny, na cestě ku předu. Některé bakteriální kmeny se v průběhu času staly odolné vůči klasickým antibiotikům. K účinné léčbě je pak třeba nasadit větší dávky antibiotik, nebo jejich kombinace, což přináší řadu nežádoucích účinků.

Léčba nanočásticemi stříbra se zatím nepoužívá. Je nutné provést ještě celou řadu klinických testů. Lék byl zatím ověřen v laboratorních podmínkách a testuje se na zvířatech.

 Zpět