Hledání podle názvu:

První písmeno názvu: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Příbalový leták PIMAFUCORT

Humánní léčivý přípravek

PIMAFUCORT

krém, mast

Držitel rozhodnutí o registraci
Astellas Pharma s.r.o.
Sokolovská 100/94
186 00 Praha 8
Česká republika

Výrobce
Astellas Pharma Europe B.V.
Sylviusweg 62
2333 BE Leiden
Nizozemsko
Temmler Italia S.r.l.
Via delle Industrie 2 20061 Carugate (MI) Itálie

Složení

Krém:
Léčivé látky: Hydrocortisonum 10 mg, natamycinum 10 mg, neomycinum 3,5 mg (jako neomycini sulfas) v 1 g krému.
Pomocné látky: natrium – citrát , emulgátor, sorbitan-stearát, umělá vorvaňovina, decyl-oleát, makrogol-100-stearát, methylparaben, propylparaben, čištěná voda.
Mast:
Léčivé látky: Hydrocortisonum 10 mg, natamycinum 10 mg, neomycinum 3,5 mg (jako neomycini sulfas) v 1 g masti.
Pomocné látky: polyethylenová mas­t.

Indikační skupina

Dermatologikum – kombinovaný přípravek (antimykotikum, antibiotikum a kortikosteroid).

Charakteristika

Přípravek obsahuje tři složky: hydrokortizon, který má protizánětlivé a proti svědivé účinky; neomycin, který zamezuje růstu některých baktérií; natamycin, který brání růstu hub, zvláště kvasinek.

Terapeutické indikace

Přípravek je indikován u onemocnění kůže, která reagují na léčbu místními kortikoidními přípravky a kde se předpokládá druhotná infekce bakteriemi, houbami nebo kvasinkami. PIMAFUCORT krém je určen pro léčbu kožního onemocnění v akutním (prudce a rychle probíhajícím) nebo subakutním (pomaleji probíhajícím) stádiu, a to zvláště ve kštici, na ochlupených částech těla nebo v kožních záhybech.
PIMAFUCORT mast je určen pro případy chronických tj. dlouhotrvajících kožních onemocnění, kde je kůže suchá, se šupinami a prasklinami.

Dávkování a způsob použití

PIMAFUCORT užívejte vždy podle pokynů Vašeho lékaře. Obvykle se malé množství přípravku nanáší 2 x až 4 x denně na postižené místo. Léčba by zpravidla neměla trvat déle než 14 dní.

Kontraindikace

Přípravek se nesmí používat při známé přecitlivělosti na hydrokortizon, neomycin, natamycin nebo některou pomocnou látku v něm obsaženou.
PIMAFUCORT není určen k léčbě kožních zánětů primárně způsobených viry nebo parazity. Dále jej nelze aplikovat na rány, vředy, a na místa kůže postižená předchozí léčbou kortikoidy, jako jsou např. periorální dermatitis (zánětlivé postižení pokožky okolo úst) pajizévky nebo zeslabení pokožky. Přípravek se nesmí aplikovat na kůži postiženou akné nebo růžovkou.
PIMAFUCORT nelze užívat na kůži infikovanou baktériemi necitlivými na neomycin nebo jiná antibiotika ze skupiny tzv. aminoglykosidů. Přípravek se nesmí aplikovat do ucha při proděravěném ušním bubínku a do okolí očí, aby se vyloučilo zanesení na oční spojivku.
Těhotné a kojící ženy mohou přípravek užívat jen pod pečlivou kontrolou lékaře.
Nežádoucí účinkyNežádoucí účinkyNežádoucí účinkyNežádoucí účinkyNežádoucí účinkyNežádoucí účinkyNežádoucí účinkyNežádoucí účinkyNežádoucí účinkyNežádoucí účinky
Přípravek je obvykle dobře snášen, ale mohou se objevit nežádoucí účinky. Na počátku může dojít k mírnému zhoršení onemocnění, které však není důvodem k přerušení léčby.
Z místních nežádoucích účinků se může vyskytnout: ztenčení kůže, tečkovité krvácení do kůže, zvýraznění drobných kožních cévek, pajizévky, růžovka, vyblednutí kůže, zvýšený růst chlupů, periorální dermatitis. Zřídka může dojít k reakci z přecitlivělosti na hydrokortizon nebo neomycin. Zanesení do očí může způsobit vznik zeleného nebo šedého zákalu. Podání do ucha při proděravělém bubínku může mít za následek poškození sluchu.
Celkové nežádoucí účinky vyplývající z dlouhodobého podávání hydrokortizonu – zvláště na rozsáhlé plochy, pod tzv. okluzí (okrsek kůže s naneseným přípravkem je neprodyšně zakryt fólií) nebo u dětí – jsou teoreticky možné, ale nebyly u přípravku popsány. K jejich projevům patří prosáknutí kůže až otoky, pocit žízně a častější močení, únava, malátnost, nechutenství.

Interakce

Žádné nejsou známy.

Upozornění

Lék není určen k léčbě kožních zánětů primárně způsobených baktériemi nebo houbami. Léčba tímto přípravkem vyžaduje pravidelné návštěvy u lékaře za účelem kontroly ústupu onemocnění. Při náhodném požití přípravku dítětem se okamžitě poraďte s lékařem.
U těhotných a kojících žen lze přípravek podávat, jen v případě nutnosti. Je třeba se vyhnout zvláště dlouhodobému používání na větší plochy a při překrytí fólií či obvazem a u kojících zvláště aplikaci na prsa.

Uchovávání
PIMAFUCORT krém: Uchovávejte při teplotě do 25°C.
PIMAFUCORT mast: Uchovávejte při teplotě do 25°C.
BaleníBaleníBalení
Krém: 15 g v tubě
Mast: 15 g v tubě

Varování

Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

Datum revize textu
10.1.2013

Více informací o léčivém přípravku naleznete zde.


Upozornění: Výše uvedené údaje mají pouze informační charakter. Kompletní a aktuální informace o léčivých přípravcích naleznete na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv www.sukl.cz.

O správném dávkování nebo nežádoucích účincích se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.