První písmeno názvu:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Zánět spojivek – boj s alergií

Trpíte v období, kdy jsou alergeny nejsilnější, na zarudlé, svědivé či napuchlé oči? Příčinou může být alergický zánět spojivek.

Právě ten zpravidla potrápí v pylové sezóně, ale ani zánět celoroční se vám nemusí vyhnout. Téměř 20 % celé populace se občas s tímto problémem setkalo. Při zánětu se spojivka překrví a oko značně zčervená. Zánětem je postižena tenká blanka, která se táhne z okraje víčka po jeho vnitřní straně. Většinou jsou zasaženy obě oči současně. Jelikož spojivka pokrývá vnitřní stranu víček a také povrch bílé části oka, nastupují nepříjemné příznaky. Úkolem spojivky je také udržovat oči neustále zvlhčené, a pokud tato funkce
je narušena, oči začnou svědět, opuchat, nebo pálit.

Příznaky alergického zánětu spojivek:

  • svědění očí
  • otoky očních víček
  • zvýšené množství slz
  • zarudnutí bělma oka nebo vnitřního očního víčka
  • rozmazané vidění

Léčba

Pomoci v počátcích mohou oční kapky pro léčbu alergických zánětů, které obsahují kyselinu cromoglicinovou. Tyto oční kapky je doporučeno aplikovat alespoň po dobu jednoho až dvou týdnů. V ideálním případě, pokud víte, že trpíte na záněty spojivek, začněte s používáním očních kapek již před propuknutím pylové sezóny.
Kromě těchto kapek existují také oční kapky s obsahem antihistaminik. Tyto blokují vazebná místa histaminu v tkáních, ten proto nemůže působit. Tyto oční kapky snižují svědění, otok i zarudnutí.
Pokud již máte rozjetý zánět, mohou pomoci oční kapky s obsahem kortikoidů. Používat by tyto kapky měli jen ti pacienti, u kterých jiná medikace nepomáhá, protože kortikoidy mohou negativně ovlivňovat imunitní systém oka.
Při alergických obtížích standardně lékaři nasazují antihistaminika, například Cetirizin, Loratadin
či Fexofenadin. Pomáhají nejen při alergické rýmě, ale také při kopřivce a při léčbě astmatu.
Během užívání se však může vyskytnout o trošku více nežádoucích účinků než u lokální terapie kapkami.
Ať už vás alergie potrápí jakkoliv, mohou vám ulevit i některé přípravky bez lékařského předpisu.

 Zpět