Neužívejte Aspirin Protect
- jestliže jste alergický(á) na kyselinu acetylsalicylovou, jiné salicyláty nebo na kteroukoli další
složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6),
- jestliže u Vás v minulosti požití salicylátů nebo látek s podobným účinkem, zejména nesteroidních
protizánětlivých léků, vyvolalo astmatický záchvat,
- pokud máte:
- vředy v trávicí soustavě,
- zvýšenou krvácivost,
- vážné selhání ledvin,
- vážné selhání jater,
- vážné srdeční selhání.
- v kombinaci s methotrexátem při dávce 15 mg týdně či vyšší.
Pokud jste v posledních třech měsících těhotenství, nesmíte užívat vyšší dávky než 100 mg denně (viz část
„Těhotenství, kojení a plodnost“).
Aspirin Protect není určen pro použití u dětí do 18ti let. Při podávání kyseliny acetylsalicylové dětem
v průběhu horečnatého onemocnění hrozí riziko vzniku velmi vzácného život ohrožujícího Reyova
syndromu, který postihuje mozek a játra.
Upozornění a opatření
Před užitím přípravku Aspirin Protect se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem, pokud se Vás týká
některý z níže uvedených bodů
- při přecitlivělosti na analgetika/protizánětlivé látky/antirevmatika a v případě dalších alergií,
- při současné léčbě látkami snižujícími srážení krve (např. kumarinovými deriváty),
- při dříve prodělaném vředovém onemocnění trávicího ústrojí, chronických nebo opakujících se
vředových onemocněních trávicí soustavy nebo při výskytu krvácení do trávicí soustavy,
- při poruše funkce ledvin nebo máte-li problémy s krevním oběhem (např. vaskulární choroba
ledvin, městnavé srdeční selhání, objemová deplece, velký chirurgický zákrok, reakce organismu na
infekci nebo rozsáhlé krvácení),
- jestliže trpíte nedostatkem glukóza-6-fosfátdehydrogenázy,
- při poruše funkce jater,
- jestliže užíváte některé nesteroidní protizánětlivé léky jako například ibuprofen a naproxen,
- v první a druhé třetině těhotenství,
- během kojení,
- máte-li průduškové astma, chronické onemocnění dýchacího ústrojí, alergickou rýmu, alergii na jiné
léčivé přípravky (kožní reakce, svědění, kopřivka, nebo zduření nosní sliznice (nosní polypy)
- jestliže máte plánovanou operaci/chirurgický zákrok (včetně drobných chirurgických zákroků, např.
extrakce zubů),
- máte-li dnu.
V případě tranzitorní ischemické ataky/cévní mozkové příhody je možné přípravek užívat pouze
v případě, že bylo vyloučeno krvácení do mozku. Pokud se u Vás vyskytla cévní mozková příhoda, u které
nebyla objasněna příčina, poraďte se s lékařem dříve, než začnete Aspirin Protect užívat.
Jestliže se u Vás projeví příznaky, které se u Vás vyskytly v minulosti, když jste byli postiženi infarktem
myokardu, tranzitorní ischemickou atakou/cévní mozkovou příhodou, okamžitě kontaktujte lékaře.
Pravidelně navštěvujte lékaře a dodržujte užívání dalších léků předepsaných lékařem k léčbě Vašeho
onemocnění.
Další léčivé přípravky a přípravek Aspirin Protect
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a)
nebo které možná budete užívat
Účinky přípravku Aspirin Protect a účinky jiných současně podávaných léčivých přípravků se mohou
vzájemně ovlivňovat.
Kyselina acetylsalicylová při současném užití ovlivňuje následující léčivé přípravky:
- zvyšuje účinky methotrexátu,
- zvyšuje riziko krvácení při současném užití antikoagulancií (léky snižující krevní
srážlivost)/trombolytik (léků k rozpouštění krevních sraženin) a dalších léků potlačujících
shlukování krevních destiček/zástavu krvácení,
- ve vyšších dávkách zvyšuje riziko vzniku vředů a krvácení do trávicí soustavy při užití dalších
nesteroidních protizánětlivých léčiv,
- zvyšuje riziko krvácení z horní části trávicího ústrojí při užití s SSRI (antidepresiva 3. generace)
- snižuje účinek urikosurik (léky podporující vylučování kyseliny močové; např. benzobromaron,
probenecid),
- zvyšuje obsah digoxinu v krvi,
- ve vysokých dávkách zvyšuje hypoglykemický efekt u antidiabetik (např. inzulín,
sulfonylmočoviny),
- ve vysokých dávkách snižuje glomerulární filtraci (tvorbu moči) při léčbě diuretiky,
- zvyšuje toxicitu valproové kyseliny,
- zvyšuje poškození žaludeční a střevní sliznice při užití alkoholu,
- ve vysokých dávkách při užití s ACE inhibitory způsobuje snížení glomerulární filtrace, dále
dochází ke snížení antihypertenzního účinku.
Některé nesteroidní protizánětlivé léky jako například ibuprofen a naproxen snižují kardioprotektivní
účinek (ochranný účinek na srdce a cévy) kyseliny acetylsalicylové.
Systémové glukokortikoidy (kromě hydrokortizonu užívaného při Adisonově chorobě) snižují hladinu
salicylátů v krvi. Současné užívání salicylátů a systémových glukokortikoidů může zvýšit
pravděpodobnost výskytu krvácení do trávící soustavy a vzniku vředů.
Účinek kyseliny acetylsalicylové na shlukování krevních destiček (krevní buňky, které se shlukují
a vytvářejí krevní sraženinu) může být při současném podávání s metamizolem (látka snižující bolest
a horečku) snížen. Proto je zapotřebí tuto kombinaci u pacientů užívajících nízké dávky kyseliny
acetylsalicylové z důvodu ochrany srdce a cév podávat s opatrností.
Přípravek Aspirin Protect s jídlem, pitím a alkoholem
Tablety se mají užívat nejméně 30 minut před jídlem s dostatečným množstvím vody.
Při léčbě tímto přípravkem nepijte alkoholické nápoje.
Těhotenství, kojení a plodnost
Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se
se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.
Těhotenství
Jestliže dojde během delšího podávání přípravku Aspirin Protect k otěhotnění, je třeba o tom uvědomit
lékaře, který rozhodne, jaké je riziko a přínos další léčby.
Pokud pokračujete nebo zahajujete léčbu přípravkem Aspirin Protect během těhotenství podle pokynů
lékaře, užívejte přípravek Aspirin Protect podle pokynů svého lékaře a neužívejte vyšší dávku, než je
doporučeno.
Poslední trimestr těhotenství
Neužívejte přípravek Aspirin Protect v dávce vyšší než 100 mg denně, pokud jste v posledních 3 měsících
těhotenství, protože by to mohlo poškodit Vaše nenarozené dítě nebo způsobit problémy při porodu.
Přípravek může Vašemu nenarozenému dítěti způsobit problémy s ledvinami a se srdcem. Může ovlivnit
sklon ke krvácení jak u Vás , tak u Vašeho dítěte a může způsobit, že porod proběhne později nebo bude
delší, než se očekávalo.
Pokud užíváte přípravek Aspirin Protect v nízkých dávkách (do 100 mg denně), potřebujete přísné
porodnické sledování podle pokynů svého lékaře.
První a druhý trimestr těhotenství
Během prvních 6 měsíců těhotenství se přípravek Aspirin Protect nemá užívat, pokud to není nezbytně
nutné a nedoporučí Vám to lékař. Pokud potřebujete léčbu během tohoto období nebo když se snažíte
otěhotnět, má se použít nejnižší možná dávka po co nejkratší dobu. Pokud užíváte od 20. týdne těhotenství
přípravek Aspirin Protect po dobu delší než několik dní, může to způsobit Vašemu nenarozenému dítěti
problémy s ledvinami, což může vést ke snížení hladiny plodové vody obklopující dítě (oligohydramnion)
nebo ke zúžení tepny (ductus arteriosus) v srdci dítěte. Pokud potřebujete léčbu delší než několik dní,
může Vám lékař doporučit další kontroly.
Kojení
Salicyláty a jejich metabolity přecházejí v malých množstvích do mléka.
Protože po krátkodobém použití nebyly pozorovány nepříznivé účinky na kojence, není obvykle nutné
přerušit kojení. Při pravidelném užívání vysokých dávek má však být kojení zavčasu přerušeno.
Plodnost
Přípravek patří do skupiny léků (tzv. nesteroidních antirevmatik), které mohou omezit plodnost u žen.
Tento efekt je vratný a zmizí po ukončení terapie. Nebyla však prokázána žádná příčinná souvislost mezi
užíváním kyseliny acetylsalicylové a tímto efektem.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Přípravek Aspirin Protect nemá žádný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.
Tento léčivý přípravek obsahuje méně než 1 mmol (23 mg) sodíku v jedné enterosolventní tabletě,
to znamená, že je v podstatě „bez sodíku“.