Neužívejte přípravek Tiapralan
- Jestliže jste alergický(á) na tiaprid nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).
- Jestliže máte vzácné onemocnění nadledvin, tzv. feochromocytom, které způsobuje bolest hlavy, návaly horka a periodický vzestup krevního tlaku.
- Jestliže užíváte levodopu k léčbě jiných onemocnění než Parkinsonovy choroby (onemocnění projevující se výrazným třesem a svalovou ztuhlostí).
- Jestliže máte nádorové onemocnění mozku, produkující hormon prolaktin a/nebo nádor prsu.
Pokud si myslíte, že byste mohl(a) mít některé z uvedených potíží nebo máte-li jakékoli jiné pochybnosti, poraďte se se svým lékařem, než začnete Tiapralan užívat.
Upozornění a opatření:
Před užitím přípravku Tiapralan se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.
- Pokud máte Parkinsonovu chorobu (onemocnění projevující se výrazným třesem a svalovou ztuhlostí), měl by Vám být předepsán Tiapralan pouze ve výjimečném případě.
- Pokud máte epilepsii, musí existovat zvláště závažné důvody pro předepsání přípravku Tiapralan, protože může dojít ke zvýšení možnosti vzniku křečových stavů.
- Pokud máte onemocnění ledvin, musíte přesně dodržovat snížené dávkování přípravku, které stanoví lékař.
- Pokud máte onemocnění srdce nebo cév, informujte o tom svého lékaře.
- Pokud se u Vás nebo u člena Vaší rodiny vyskytl nádor prsu, poraďte se se svým lékařem.
- Pokud se u Vás nebo u někoho z Vaší rodiny již někdy vyskytly potíže s krevními sraženinami (ucpání cév, embolie). Užívání podobných přípravků jako je Tiapralan, je totiž spojováno s tvorbou krevních sraženin v cévách.
Pokud se Vás některá z výše uvedených situací týká, oznamte to svému lékaři předtím, než začnete užívat Tiapralan.
Může se u Vás rozvinout stav s příznaky zahrnujícími vysokou horečku, svalovou ztuhlost, pocení, třes, poruchy vědomí (známý též jako neuroleptický maligní syndrom). Některé příznaky mohou chybět a horečka nemusí být vysoká. Informujte okamžitě svého lékaře, pokud něco takového zaznamenáte.
Mohou se nečekaně objevit horečka či infekce, které mohou být projevem změny ve složení krve (porucha krvetvorby). V tomto případě neprodleně informujte svého lékaře.
U starších pacientů s demencí hrozí vyšší riziko cévní mozkové příhody. V případě, že Vy nebo Váš ošetřovatel objevíte náhlou změnu Vašeho duševního stavu nebo náhlou slabost nebo necitlivost obličeje, rukou nebo nohou, zvláště na jedné straně těla, nebo nejasnou řeč, i když jen na krátký okamžik, je nutno ihned vyhledat lékařské ošetření. Může se jednat o příznaky cévní mozkové příhody.
Děti a dospívající
Přípravek Tiapralan není určen k podávání dětem do 6 let.
Další léčivé přípravky a přípravek Tiapralan
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a)
nebo které možná budete užívat.
Jedná se hlavně o přípravky určené k léčbě:
- Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby;
- nepravidelného srdečního rytmu, vysokého krevního tlaku nebo srdečního selhávání;
- některých duševních poruch, deprese, úzkosti a poruch spánku;
- parazitárních nebo bakteriálních infekcí;
- poruch trávicího ústrojí;
- alergií;
- bolesti a migrény;
- závislosti na opioidech (silné léky proti bolesti);
- zeleného zákalu;
- a dále např. projímadla, látky používané k vyšetření funkce nadledvin nebo léky užívané k
odvodnění;
Přípravek Tiapralan se nesmí užívat společně s léky obsahujícími kabergolin nebo chinagolid (látky používané k léčbě zvýšené hladiny hormonu prolaktinu), pokud je neužíváte k léčbě Parkinsonovy choroby.
Přípravky působící na centrální nervový systém, jako léky proti bolesti, léky potlačující kašel, léky na spaní, na uklidnění, proti zvracení, proti alergii, mohou zvyšovat účinek přípravku Tiapralan a vyvolávat snížení pozornosti i spavost. Také alkohol zvyšuje celkový účinek přípravku Tiapralan, zejména zvýšením celkového utlumení a výraznou spavostí.
Přípravek Tiapralan s jídlem, pitím a alkoholem
Přípravek Tiapralan lze užívat s jídlem nebo bez jídla. Během léčby tímto přípravkem nepijte alkoholické nápoje.
Těhotenství, kojení a plodnost
Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.
Těhotenství
Přípravek Tiapralan se nedoporučuje užívat v těhotenství a ženám ve věku, kdy mohou otěhotnět, které nepoužívají účinnou antikoncepci. Pokud otěhotníte během užívání přípravku Tiapralan, ihned o tom informujte svého lékaře, který rozhodne o dalším postupu. Pokud užíváte přípravek Tiapralan v posledních třech měsících těhotenství, mohou se u Vašeho dítěte vyskytnout tyto příznaky: neklid, zvýšené svalové napětí, třes, spavost, problémy s dýcháním nebo potíže s příjmem potravy. Pokud se u Vašeho dítěte objeví jakýkoliv z těchto příznaků, kontaktujte svého lékaře.
Kojení
Během léčby přípravkem Tiapralan byste neměla kojit. Pokud užíváte přípravek Tiapralan, promluvte si se svým lékařem o nejlepším způsobu výživy Vašeho dítěte.
Plodnost
Přípravek Tiapralan může způsobit vynechání menstruace nebo ovulace a může snižovat plodnost.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Neřiďte dopravní prostředek a neobsluhujte žádné přístroje nebo stroje, protože Tiapralan může způsobit útlum a ospalost.