Tegretol CR můžete užívat až po kompletním lékařském vyšetření.
Neužívejte Tegretol CR:
- jestliže jste alergický(á) na karbamazepin nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6) nebo na obdobné léky (tricyklická antidepresiva určená k léčbě deprese);
- jestliže máte těžké onemocnění srdce zvané atrioventrikulární blokáda (porucha převodu vzruchu ze síní na komory);
- jestliže jste měl(a) v minulosti poruchu krvetvorby (útlum kostní dřeně);
- jestliže máte jaterní porfyrii (metabolické onemocnění způsobené poruchou tvorby porfyrinu, barviva důležitého pro funkci jater a krvetvorbu);
- jestliže užíváte antidepresiva ze skupiny inhibitorů monoaminooxidázy (IMAO).
Pokus se Vás cokoli z uvedeného týká, neužívejte přípravek Tegretol CR a informujte svého lékaře.
Upozornění a opatření
Před užitím přípravku Tegretol CR se poraďte se svým lékařem:
- jestliže jste měl(a) nežádoucí účinky postihující krvetvorbu způsobené jinými léčivými přípravky.
- jestliže se u Vás v minulosti vyskytla neobvyklá přecitlivělost (vyrážka nebo jakákoli známka alergie) na oxkarbazepin nebo jiná antiepileptika. Je důležité vědět, že pokud jste alergický(á) na karbamazepin, je zvýšené riziko, že budete alergický(á) i na oxkarbazepin.
- jestliže máte nebo jste v minulosti měl(a) onemocnění srdce, jater nebo ledvin nebo máte sníženou funkci štítné žlázy (v některých případech může být nutné provádět pravidelná vyšetření krve nebo moči).
- jestliže máte zvýšený nitrooční tlak nebo pokud u Vás dochází k nechtěnému zadržování moči.
- jestliže Vám lékař řekl, že máte duševní poruchu zvanou psychóza, která může být provázena zmateností nebo pohybovým neklidem.
- informujte svého lékaře, pokud jste těhotná nebo plánujete otěhotnět. Lékař s Vámi probere možná rizika užívání přípravku Tegretol CR během těhotenství, protože přípravek Tegretol CR může způsobit poškození nenarozeného dítěte (viz bod „Těhotenství a kojení“ níže).
- při užívání přípravku Tegretol CR v těhotenství existuje riziko poškození nenarozeného dítěte. Ženy ve věku, kdy mohou otěhotnět, musí během léčby přípravkem Tegretol CR a dva týdny po poslední dávce používat účinnou antikoncepci (viz bod „Těhotenství a kojení“ a „Hormonální antikoncepce, například pilulky, náplasti, injekce nebo implantáty“ níže).
Okamžitě informujte svého lékaře, pokud se u Vás během léčby přípravkem Tegretol CR objeví některý z těchto příznaků:
- Objevíli-li se u Vás horečka, bolest v krku, vyrážka, vřídky v ústech, snadno vznikající modřiny, krvácení typu petechií nebo purpury (drobná tečkovitá krvácení do kůže nebo sliznic).
- Objeví-li se u Vás alergická reakce, jako je otok rtů, očních víček, obličeje, hrdla, úst nebo náhlé dýchací obtíže, nebo horečka s otokem mízních uzlin a vyrážkou, oznamte to neprodleně svému lékaři nebo jděte na lékařskou pohotovost (viz bod 4).
- Objeví-li se u Vás závažná kožní reakce jako je vyrážka, zčervenání kůže, puchýře na rtech, očích nebo ústech, olupování kůže doprovázené horečkou, oznamte to neprodleně svému lékaři nebo navštivte lékařskou pohotovost. Tyto nežádoucí účinky bývají častější u některých pacientů asijského původu (Tchaj-wan, Malajsie, Filipíny) a u některých pacientů čínského původu.
- Dojde-li ke zvýšení počtu záchvatů.
- Objeví-li se u Vás příznaky zhoršení jaterních funkcí, např. žloutenka (zežloutnutí kůže a očního bělma).
Riziko pádů
Léčba přípravkem Tegretol CR může být spojena se závratěmi, ospalostí, sníženým krevním tlakem, které mohou vést k pádům. Buďte opatrný(á), dokud se neseznámíte s možnými účinky tohoto přípravku.
Sebevražedné myšlenky a chování
Někteří z pacientů léčených antiepileptiky, jako je přípravek Tegretol CR, měli představy, že si ublíží či vezmou život. Jestliže kdykoli pocítíte stejné myšlenky, okamžitě kontaktujte svého lékaře.
Závažné kožní nežádoucí účinky
Po použití přípravku Tegretol CR byly hlášeny potenciálně život ohrožující kožní vyrážky (Stevensův-Johnsonův syndrom a toxická epidermální nekrolýza), projevující se zpočátku jako červené terčovité skvrny nebo kruhovité fleky na kůži trupu často s puchýřem ve svém středu.
Další příznaky, po kterých je třeba pátrat, zahrnují vředy v ústech, v krku, v nose, na genitáliích (zevních pohlavních orgánech) a zánět spojivek (červené a oteklé oči). Tyto potenciálně život ohrožující kožní vyrážky jsou často doprovázeny příznaky podobnými chřipkovému onemocnění. Vyrážka může přejít v rozsáhlé puchýře nebo olupování kůže. Největší riziko rozvoje závažných kožních reakcí je v prvním týdnu léčby.
Pokud se u Vás po užití přípravku Tegretol CR objeví Stevensův-Johnsonův syndrom nebo toxická epidermální nekrolýza, nesmíte léčbu přípravkem Tegretol CR nikdy znovu zahájit.
Pokud se u Vás objeví vyrážka nebo tyto kožní příznaky, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc a informujte lékaře, že užíváte tento léčivý přípravek.
Riziko závažných kožních nežádoucích účinků u pacientů čínského (národnost Han) a thajského původu spojené s karbamazepinem nebo chemicky příbuznými látkami může být předpovězeno testováním krevního vzorku těchto pacientů. Lékař by Vám měl být schopen poradit, jestli je krevní test před nasazením přípravku Tegretol CR nutný.
Pokud se u Vás objeví vyrážka nebo ostatní uvedené kožní příznaky, okamžitě vyhledejte lékaře.
Sledování hladiny přípravku v krvi, snížení dávky a ukončení léčby
V některých případech (např. při vzestupu výskytu záchvatů, v průběhu těhotenství, při léčbě dětí a dospívajících, při podezření na poruchu vstřebávání léků nebo pokud užíváte více než jeden přípravek k léčbě epilepsie) může být vhodné sledovat hladiny přípravku v krvi. Lékař Vám v takových případech bude provádět pravidelné odběry krve.
Náhlé vysazení léčby může vést k náhlému výskytu záchvatů, proto má být přípravek vysazován vždy postupně (po dobu 6 měsíců). Nepřerušujte užívání přípravku Tegretol CR bez porady s lékařem.
Ovlivnění výsledků laboratorních testů
Užívání přípravku Tegretol CR může ovlivnit výsledky některých laboratorních testů (HPLC analýza a fluorescenční polarizačníimunoanalýza).
Další léčivé přípravky a Tegretol CR
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.
U přípravku Tegretol CR je to zvlášť důležité, protože může docházet k vzájemnému ovlivnění účinku s mnoha přípravky, a jejich účinek se při souběžném užívání s přípravkem Tegretol CR může snižovat, nebo může být nutné upravit jejich dávkování nebo ukončit léčbu. Ke vzájemnému ovlivnění může dojít např. s přípravky k léčbě bolesti (např. ibuprofen, paracetamol), infekčních onemocnění (např. erythromycin, klarithromycin), nádorových onemocnění (např. cisplatina, doxorubicin), duševních onemocnění (např. loxapin, kvetiapin, valnoktamid), epilepsie (např. progabid, kyselina valproová, valpromid, primidon, brivaracetam), onemocnění způsobených plísněmi (např. itrakonazol, ketokonazol), onemocnění srdce a cév (např. diltiazem, verapamil, digoxin, simvastatin a další látky ze skupiny statinů), průduškového astmatu (theofylin), onemocnění štítné žlázy (levothyroxin), onemocnění zažívacího traktu (např. cimetidin, omeprazol), léky užívanými na ředění krve (např. warfarin, fenprokumon) apod.
Léčivé přípravky užívané k léčbě deprese
Užíváte-li léčivé přípravky ze skupiny inhibitorů monoaminooxidázy (IMAO) (jako je bupropion, citalopram, mianserin, nefazodon, sertralin, trazodon, nebo tricyklická antidepresiva, jako je imipramin, amitriptylin, nortriptylin nebo klomipramin), nesmíte souběžně užívat přípravek Tegretol CR. Léčbu přípravky ze skupiny IMAO je nutno ukončit minimálně 2 týdny před podáním přípravku Tegretol CR.
Hormonální antikoncepce, například pilulky, náplasti, injekce nebo implantáty
Přípravek Tegretol CR může ovlivnit působení hormonální antikoncepce a snížit její účinnost při předcházení těhotenství. Poraďte se se svým lékařem, který s Vámi probere nejvhodnější typ antikoncepce, který můžete používat během užívání přípravku Tegretol CR.
Přípravek Tegretol CR s jídlem, pitím a alkoholem
Při užívání přípravku Tegretol CR byste neměl(a) pít alkohol.
Nepijte grapefruitovou šťávu a nejezte grapefruity, protože může dojít ke zvýšení účinku léku. Jiné šťávy, např. pomerančová nebo jablečná, tento účinek nemají.
Těhotenství a kojení
Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.
Těhotenství
Přípravek Tegretol CR může způsobit závažné vrozené vady. Pokud užíváte přípravek Tegretol CR v těhotenství, Vaše dítě má až třikrát vyšší riziko, že bude mít vrozenou vadu, než u žen, které přípravky k léčbě epilepsie neužívají. Byly hlášeny závažné vrozené vady, včetně vad vznikajících při vývoji nervové soustavy (rozštěp páteře), vrozených vad obličeje, jako je rozštěp horního rtu a patra, vrozených vad hlavy, srdečních vad, vrozených vad penisu souvisejících s rozštěpem močové trubice (hypospadie) a defektů prstů. Pokud jste v těhotenství užívala přípravek Tegretol CR, je třeba Vaše nenarozené dítě pečlivě sledovat.
U dětí narozených matkám, které v těhotenství užívaly přípravek Tegretol CR, byly hlášeny problémy s vývojem nervové soustavy (vývojem mozku). Některé studie ukázaly, že karbamazepin negativně ovlivňuje vývoj nervové soustavy u dětí vystavených karbamazepinu v děloze, zatímco jiné studie takový účinek nezjistily. Možnost vlivu na vývoj nervové soustavy nelze vyloučit.
Pokud jste žena v plodném věku a neplánujete otěhotnět, musíte během léčby přípravkem Tegretol CR používat účinnou antikoncepci. Přípravek Tegretol CR může ovlivnit působení hormonální antikoncepce, jako je antikoncepční pilulka, a snížit její účinnost při předcházení těhotenství. Promluvte si se svým lékařem, který s Vámi probere nejvhodnější typ antikoncepce, který můžete používat během užívání přípravku Tegretol CR. Pokud je léčba přípravkem Tegretol CR ukončena, musíte používat účinnou antikoncepci ještě dva týdny po ukončení léčby.
Pokud jste žena v plodném věku a plánujete otěhotnět, před vysazením antikoncepce a před otěhotněním se poraďte se svým lékařem o převedení na jinou vhodnou léčbu, aby se předešlo vystavení nenarozeného dítěte karbamazepinu.
Pokud jste těhotná nebo se domníváte, že můžete být těhotná, ihned se poraďte se svým lékařem. Nesmíte přestat užívat tento přípravek, dokud se o tom neporadíte se svým lékařem. Vysazení léků bez konzultace s lékařem by mohlo způsobit epileptické záchvaty, které by mohly být nebezpečné pro Vás i pro Vaše nenarozené dítě. Váš lékař může rozhodnout o změně léčby.
Pokud v těhotenství užíváte přípravek Tegretol CR, je Vaše dítě ohroženo také problémy s krvácením ihned po narození. Lékař Vám nebo Vašemu dítěti může podat lék zabraňující těmto problémům.
Kojení
Léčivá látka přípravku Tegretol CR přechází do mateřského mléka. Pokud lékař ve Vašem případě souhlasí s kojením a Vaše dítě je kvůli možnému výskytu nežádoucích účinků pečlivě sledováno, můžete své dítě kojit. Avšak pokud se vyskytnou nežádoucí účinky, tj. pokud je Vaše dítě velice spavé, přestaňte kojit a oznamte to svému lékaři.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Tegretol CR u Vás může vyvolat ospalost, závratě, neostré vidění, dvojité vidění nebo můžete mít zhoršenou svalovou koordinaci, především na začátku léčby a při zvyšování dávky. Zda můžete řídit nebo obsluhovat stroje, rozhodne na základě individuálního posouzení Váš lékař.
Přípravek Tegretol CR obsahuje sodík a glyceromakrogol-hydroxystearát
Tento léčivý přípravek obsahuje méně než 1 mmol (23 mg) sodíku v 1 tabletě, to znamená, že je v podstatě „bez sodíku“.
Glyceromakrogol-hydroxystearát může způsobit podráždění žaludku a průjem.