Neužívejte Siofor:
- jestliže jste alergický(á) na metformin nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6);
- jestliže máte závažné snížení funkce ledvin;
- jestliže máte problémy s játry;
- jestliže máte nekontrolovaný diabetes například se závažnou hyperglykémií (vysoká hladina glukózy v krvi), pocitem na zvracení, zvracením, průjmem, rychlým úbytkem tělesné hmotnosti, laktátovou acidózou (viz „Riziko laktátové acidózy“ níže) nebo ketoacidózou. Ketoacidóza je onemocnění, při kterém se látky označované jako „ketolátky“ hromadí v krvi a které může vést k diabetickému prekómatu. Příznaky zahrnují bolest žaludku, rychlé a hluboké dýchání, ospalost nebo neobvyklý ovocný zápach dechu;
- jestliže jste ztratil(a) příliš mnoho tekutin z těla (dehydratace), například při dlouhodobém nebo těžkém průjmu, nebo pokud jste zvracel(a) několikrát po sobě. Dehydratace může vést k ledvinovým potížím, které pro Vás mohou znamenat riziko laktátové acidózy (viz „Upozornění a opatření“);
- jestliže máte podstoupit vyšetření, kdy se do krevního oběhu podává injekce kontrastních látek obsahujících jod. Siofor má být vysazen před nebo v době provedení zobrazovacího vyšetření a jeho podávání nesmí být znovu zahájeno nejméně 48 hodin po provedení vyšetření za předpokladu, že byla znovu posouzena funkce ledvin a bylo zjištěno, že je stabilní (viz „Upozornění a opatření“);
- jestliže máte závažnou infekci, například infekci plic, průdušek nebo ledvin. Závažné infekce mohou vést k ledvinovým potížím, které Vás mohou vystavit riziku laktátové acidózy (viz „Upozornění a opatření“);
- jestliže podstupujete léčbu akutního srdečního selhání nebo jste nedávno prodělal(a) srdeční infarkt, máte závažné problémy s krevním oběhem (jako je šok) nebo trpíte dýchacími potížemi. Může to vést k nedostatečnému zásobení tkání kyslíkem, které Vás může vystavit riziku laktátové acidózy (viz níže „Upozornění a opatření“);
- jestliže konzumujete mnoho alkoholických nápojů.
Upozornění a opatření
Před užitím přípravku Siofor se poraďte se svým lékařem.
Určitě se poraďte se svým lékařem, pokud
- musíte podstoupit zobrazovací vyšetření (např. rentgen nebo CT vyšetření), kdy se do krevního oběhu podává injekce kontrastních látek obsahujících jod;
- pokud budete podstupovat velkou operaci.
Musíte ukončit užívání přípravku Siofor v období tohoto zákroku a určitou dobu po něm. Váš lékař rozhodne, kdy musíte léčbu přípravkem Siofor ukončit a kdy ji můžete znovu zahájit. Je důležité, abyste přesně dodržoval(a) pokyny lékaře.
Riziko laktátové acidózy
Přípravek Siofor může způsobit velmi vzácný, ale velmi závažný nežádoucí účinek označovaný jako laktátová acidóza, zvláště pokud Vaše ledviny nefungují správně. Riziko vzniku laktátové acidózy se také zvyšuje při nekontrolovaném diabetu, závažných infekcích, dlouhodobém hladovění nebo požívání alkoholu, dehydrataci (viz další informace níže), onemocněních jater a jakýchkoli stavech, při kterých dochází ke sníženému zásobení kyslíkem v některé části těla (jako
při akutním závažném onemocnění srdce).
Pokud se Vás týká některý z výše uvedených stavů, promluvte si se svým lékařem, který Vám poskytne další pokyny.
Ukončete užívání přípravku Siofor na krátkou dobu, pokud máte onemocnění, které může souviset s dehydratací (významná ztráta tělesných tekutin), jako při silném zvracení, průjmu, horečce, vystavení teplu nebo pokud pijete méně než normálně. Promluvte si se svým lékařem, který Vám poskytne další pokyny.
Ukončete užívání přípravku Siofor a kontaktujte lékaře nebo nejbližší nemocniční pohotovost, pokud se u Vás objeví některé příznaky laktátové acidózy, protože tento stav může vést ke kómatu.
Mezi příznaky laktátové acidózy patří:
- zvracení,
- bolest žaludku (bolest břicha),
- svalové křeče,
- celkový pocit nevolnosti se závažnou únavou,
- problémy s dýcháním,
- snížení tělesné teploty a srdečního tepu.
Laktátová acidóza je zdravotní stav, který vyžaduje naléhavé ošetření, a musí být léčena v nemocnici.
Během léčby přípravkem Siofor bude Váš lékař provádět kontrolu funkce ledvin minimálně jednou ročně nebo častěji, pokud jste ve vyšším věku a/nebo pokud máte sníženou funkci ledvin.
Siofor sám o sobě nevyvolává hypoglykemii (příliš nízkou hladinu glukózy v krvi). Pokud ale užíváte Siofor spolu s jinými léky určenými k léčbě cukrovky, které mohou způsobit hypoglykemii (např. deriváty sulfonylurey, inzulin, meglitinidy), existuje nebezpečí hypoglykemie. Vyskytnou-li se příznaky hypoglykemie jako slabost, závrať, zvýšené pocení, rychlý srdeční tep, poruchy zraku nebo poruchy soustředění, obvykle pomůže snědení nebo vypití něčeho, co obsahuje cukr.
Další léčivé přípravky a přípravek Siofor
Pokud Vám musí být podána injekce do žíly s kontrastní látkou, která obsahuje jód, například při vyšetření pomocí RTG nebo skenu, musíte užívání přípravku Siofor ukončit před nebo v době podání injekce. Váš lékař rozhodne, kdy musíte léčbu přípravkem Siofor ukončit a kdy ji můžete znovu zahájit (viz výše “Určitě se poraďte se svým lékařem“).
Informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat současně s přípravkem Siofor. Může být nutné častější provádění vyšetření glukózy v krvi a funkce ledvin nebo Váš lékař může upravit dávkování přípravku Siofor.
Je zvláště důležité uvést následující:
- léky, které zvyšují tvorbu moči (diuretika),
- léky, které se používají k léčbě bolesti a zánětu (nesteroidní protizánětlivé léky a inhibitory COX-2, jako je ibuprofen a celecoxib),
- určité léky k léčbě vysokého krevního tlaku (ACE inhibitory a blokátory receptoru pro angiotenzin II),
- beta-2-agonisté jako například salbutamol nebo terbutalin (používané k léčbě astmatu),
- kortikosteroidy (používané k léčbě různých stavů, například závažných zánětů kůže nebo u astmatu),
- další léky používané k léčbě cukrovky,
- léky, které mohou změnit množství Sioforu v krvi, zvláště pokud máte sníženou funkci ledvin (jako je verapamil, rifampicin, cimetidin, dolutegravir, ranolazin, trimethoprim, vandetanib, isavukonazol, krizotinib, olaparib).
Přípravek Siofor s alkoholem
Během užívání přípravku Siofor se vyhněte nadměrné konzumaci alkoholu, protože to může zvyšovat riziko laktátové acidózy (viz bod „Upozornění a opatření“), zejména pokud máte problémy s játry nebo jste podvyživený(á). To platí také pro léky, které obsahují alkohol.
Těhotenství a kojení
Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem.
Těhotenství
V těhotenství je k léčbě Vaší cukrovky potřebný inzulin.
Kojení
Jestliže kojíte, nedoporučujeme tento lék užívat.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Léčba samotným přípravkem Siofor nevede k hypoglykemii (nízkým hladinám glukózy v krvi). To znamená, že neovlivní způsobilost řídit nebo obsluhovat stroje.
Dbejte však zvýšené opatrnosti, jestliže užíváte přípravek Siofor společně s dalšími léky k léčbě cukrovky, které mohou vyvolat hypoglykemii (např. deriváty sulfonylurey, inzulinem, meglitinidy). Příznaky hypoglykemie zahrnují slabost, závrať, zvýšené pocení, rychlý srdeční tep, poruchy zraku nebo poruchy soustředění. Neřiďte ani neobsluhujte stroje, pokud pocítíte takové příznaky.