První písmeno názvu:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

CHOLAGOL - příbalový leták

CHOLAGOL Humánní léčivý přípravek

CHOLAGOL

Perorální kapky, roztok

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce
TEVA Czech Industries s.r.o., Opava – Komárov, Česká republika.

Složení

Léčivé látky:
Curcumae longae rhizomatis pigmenta 0,0225 g, Magnesii salicylas tetrahydricus 0,18 g, Menthae piperitae etheroleum 3,6 g, Eucalypti etheroleum 1,926 g, Frangulaemodinum 0,009 g v 10 ml.

1 ml přípravku = 30 kapek

Pomocné látky:
Bezvodý ethanol, levomenthol panenský olivový olej.

Indikační skupina
Choleretikum, cholekinetikum.

Charakteristika

Léčivé látky přípravku jsou většinou rostlinného původu. Většina z nich má povzbudivý vliv na tvorbu a vylučování žluči. Kromě toho Cholagol zmírňuje křeče hladkého svalstva žlučových cest, působí protizánětlivě a má dezinfekční a mírně projímavý účinek.

Indikace

Přípravek se používá jako doplněk léčby při žlučníkových kamenech, chronickém zánětu žlučníku, při stavech po operacích ve žlučových cestách s trávicími obtížemi a při trávicích potížích u chronických onemocnění jater. O vhodnosti užívání přípravku je třeba se předem poradit s lékařem.

Cholagol mohou užívat dospělí, mladiství a děti od 12 let.
Děti a mladiství mohou však přípravek užívat pouze na doporučení lékaře.

Kontraindikace
Cholagol se nesmí užívat při známé přecitlivělosti na léčivé látky nebo kteroukoli pomocnou látku. Dále se Cholagol nesmí užívat při akutních zánětech v oblasti jater a žlučových cest, u pacientů s těžkým poškozením ledvin a u dětí do 12 let, u dětí a mladistvých do 17 let při současně probíhajícím horečnatém onemocnění, v těhotenství a při kojení.

Nežádoucí účinky

Přípravek je obvykle dobře snášen. Výjimečně se může vyskytnout říhání, nevolnost nebo pálení žáhy.
Při případném výskytu těchto nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí se o dalším užívání přípravku poraďte s lékařem.

Interakce

Interakce nejsou dosud známy.

Dávkování

Dávkování určí lékař.
Při dlouhodobých onemocněních žlučových cest a stavech po operaci žlučníku dospělí a mladiství užívají obvykle 5 až 10 kapek 3krát denně. Mezi jednotlivými dávkami musí být časový odstup nejméně 5 hodin. V případě žlučníkového záchvatu možno užívat až 20 kapek jednorázově.
Cholagol se nesmí podávat dětem a mladistvým do 17 let v průběhu horečnatého onemocnení.
Dětí smí užívat kyselinu acetylsalicylovou obsaženou v přípravku pouze po doporučení lékařem. Dávkování vždy určí lékař.

Způsob použití
Přípravek se nakape na cukr a užívá se nejlépe 1/2 hodiny před jídlem. Při sklonu k pálení žáhy nebo jiných projevech žaludeční nesnášenlivosti lze užívat při jídle nebo po jídle.
Kapejte z lahvičky ve svislé poloze, dnem vzhůru.

Další informace

Upozornění
O vhodnosti současného užívání Cholagolu s jinými léky se poraďte s lékařem.
Jestliže se do 3 dnů příznaky onemocnění nezlepší, nebo se naopak zhoršují, či se vyskytnou nežádoucí účinky nebo nějaké neobvyklé reakce, poraďte se o dalším užívání přípravku s lékařem.
Tento přípravek obsahuje 11,4 %obj. ethanolu. Každá dávka obsahuje do 0,04 g ethanolu. Vzhledem k obsahu ethanolu může být přípravek škodlivý pro pacienty s jaterním onemocněním, alkoholismem, epilepsií, mozkovým onemocněním nebo poraněním mozku, pro těhotné ženy a děti. Může měnit nebo zvyšovat účinky dalších léků.
Při předávkování nebo náhodném požití přípravku dítětem, které se projeví nevolností, bolestmi až křečemi v břiše, zvracením a průjmem, je třeba se poradit s ošetřujícím lékařem.

Děti smějí užívat kyselinu acetylsalicylovou pouze po doporučení lékařem. Dávkování vždy určí lékař. U dětí a mladistvých do 17 let s virovým onemocněním (např. chřipka nebo chřipce podobné infekce horních dýchacích cest, plané neštovice) existuje v souvislosti s užíváním kyseliny acetylsalicylové vyšší riziko rozvoje Reyova syndromu. Reyův syndrom je život ohrožující stav, který bez včasné diagnózy a léčby končí smrtí. Příznaky se mohou objevit buď během nemoci nebo (nejčastěji) až ve stádiu rekonvalescence , tj. po odeznění akutních příznaků onemocnění. Může se jednat o: vytrvalé zvracení, průjem, poruchy dýchání (nepravidelné, zrychlené), ztráta energie, únava, ospalost, netečnost, ztrnulost, pohled „do prázdna“, nebo naopak podrážděné a agresivní chování, vzrušenost, zmatenost, křeče, delirium. Pokud se u dítěte nebo mladistvého vyskytne kterýkoliv z uvedených příznaků, je třeba neprodleně vyhledat lékaře.

Uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 250 C, v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem. Chraňte před chladem a mrazem.

Varování
Přípravek nesmí být používán po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

Balení
Lahvička s obsahem 10 ml přípravku.
Výdej léčivého přípravku možný bez lékařského předpisu.

Datum poslední revize
8.1.2010

Upozornění: Výše uvedené údaje mají pouze informační charakter. Kompletní a aktuální informace o léčivých přípravcích naleznete na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv www.sukl.cz.

O správném dávkování nebo nežádoucích účincích se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.